«لاییزاسیون» چیست؟/ فرانسه همان میزبان منافقین و سوپراتانداردها است/ ماتیک روی لب‌های «مذاکره موشکی»!

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

(روزنامه‌های اصولگرا)

 

یک بغل عقل، یک باک بنزین

کیهان: محمد ایمانی در سرمقاله کیهان به گفته اخیر رئیس‌جمهور روحانی مبنی بر اینکه «کسانی که با دولت مخالفت می‌کنند، بیشتر بر مبنای کم‌عقلی است» اشاره کرده و در ادامه از موارد متعدد اشتباهات عجیب و غریب دولت نوشته است.

سرمقاله کیهان با تیتر «یک بغل عقل، یک باک بنزین» منتشر شده است.[۱]

 

 

درباره انگیزه روحانی از کم‌عقل نامیدن منتقدان دولت

صبح نو: این روزنامه در سرمقاله خود به ماجرای کم‌عقل خطاب شدن منتقدان دولت از سوی رئیس‌جمهور روحانی اشاره کرده و نوشته است:

«بعد از صحبت‌های چند روز پیش  رییس‌جمهور درباره علم دینی و تمسخر کردن کسانی که به تعبیر او تصور می‌کنند با گذاشتن قرآن روی داشبورد، خودروی آنها اسلامی می‌شود، آقای روحانی دوباره روز گذشته نیز  با ادبیاتی قابل تامل  و عجیب، منتقدان خود و دولت دوازدهم را مورد عتاب قرار داد. این اتفاق برای چندمین مرتبه است که فضای رسانه‌ای کشور به دلیل صحبت‌ها و سخنان رییس‌جمهور به حاشیه کشانده شده و انگشت نشانیِ به سمت مسائل فرعی اشاره می‌رود. روحانی هر مرتبه با ایراد چنین دیدگاه‌هایی و با به زبان آوردن جملات تند و خارج از عُرف رسانه‌ای، فضای سیاسی کشور را به سمتی که خود می‌خواهد هدایت می‌کند.  تعدد و تکرر این اتفاق، معنادار است.»

صبح نو می‌افزاید: ظاهراً تعمدی وجود دارد که هر از چندی، فضا ملتهب شده و خط‌کشی میان روحانی و منتقدانش پررنگ‌تر و غلیظ‌تر می‌شود. اتفاقی که دو امتیاز مهم برای دولت و رییس‌جمهور به دنبال خواهد داشت. نخست به حاشیه رفتن خواست‌ها و مطالبات اصلی جامعه از قبیل مسائل اقتصادی و معیشتی و دیگری تنفس مصنوعی دادن به دوقطبی‌های سیاسی انتخاباتی. در امتداد این مسیر است که جایگاه قوه مجریه از پاسخگویی به مطالبات جدی جامعه تغییر پیدا کرده و فضای ملتهب انتخاباتیِ موافق- مخالف تداوم پیدا می‌کرد. یک بازی هوشمندانه که در نهایت نتیجه‌اش هر بار، دو هیچ به نفع حاشیه‌ساز اصلی این ماجراست.[۲]

 

 

«لاییزاسیون» چیست؟!

رسالت: محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز رسالت، موضوع یکی از یادداشت‌های قبلی خود را پی گرفته و نوشته است:‌

«سرمقاله روز شنبه گذشته مسیح مهاجری در تحریف تاریخ معاصر و وارونه‌گویی در مورد فتنه ۸۸ و شهادت خلاف واقع در مورد وضع فعلی سران فتنه نکات جالبی دارد که باید در مورد آن روشنگری کرد.
او در این سرمقاله می نویسد:”تصحیح سیاست دشمن ساختن از دوست، واجب‌تر از رفع حصر است.”
برای آنچه در ذهن مبارک آقای مسیح  مهاجری مدیر مسئول محترم روزنامه جمهوری اسلامی ارگان حزب جمهوری اسلامی که حداقل ۳۲ سال است دیگر وجود خارجی ندارد، ذکر مطالب زیر را لازم می‌دانم؛
سیاست دوست کردن دشمن از راهبردهای دولت اصلاحات بود. آقای سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات می گفت ما باید معاند را مخالف، مخالف را منتقد و منتقد را طرفدار انقلاب کنیم.
مبتنی بر این راهبرد در وزارت کشور دولت اصلاحات، کارگروهی تشکیل شد که حسین بشیریه نئومارکسیست، یک ضلع آن بود. تاج زاده انقلابی و تاج بخش سلطنت طلب، ضلع دیگر آن بود. سعید حجاریان تجدید نظر طلب در قلب این کارگروه قرار داشت.
افراد دیگری هم بودند که ذکر آنها خیلی مهم نیست. این جماعت راهبرد خاتمی را تحت عنوان «توسعه سیاسی» به منظور رسیدن به اهداف یاد شده دنبال کردند. آنها سرانجام به این فرمول در توسعه سیاسی رسیدند. آن فرمول این بود؛ توسعه سیاسی یعنی مدرنیزاسیون، مدرنیزاسیون یعنی دموکراتیزاسیون، دموکراتیزاسیون یعنی سکولاریزاسیون و سکولاریزاسیون هم یعنی لاییزاسیون!»

او می‌افزاید:

این فرمول در عمل نشان داد؛ دوست انقلاب را تبدیل به دشمن می‌کند و این دشمن هم می رود ته صف دشمنان در آشوب‌ها! از این فرمول اولین فتنه در جمهوری اسلامی و نخستین نبرد نرم آمریکا علیه انقلاب بیرون آمد و «ملوس و منوچ» که بعدها به آمریکا فرار کردند جزء رهبران آن بودند. غائله ۱۸ تیر ۷۸ به بهانه حمایت از روزنامه سلام و در مخالفت با تعطیلی این روزنامه پدید آمد و با تدبیر نظام مهار شد. اما برخی دوستان انقلاب که با همان فرمول استحاله شده بودند در تخطئه این شورش یک کلمه نگفتند. ۱۰ سال بعد فتنه ۸۸ توسط همین تیم بازتولید و بازسازی شد، سیاست تبدیل دوست به دشمن را دنبال می کرد و کارآمدی آن فرمول را نشان داد!
ویروس خودشیفتگی و میل شدید به قدرت به هر قیمت، کبر، غرور، کینه‌ورزی، لجاجت، غیظ و غضب در درون همین جماعت، آتش تهیه فتنه ۸۸ شد.

انبارلویی همچنین در اشاره به صحبت‌های قبلی مهاجری مبنی بر اینکه باید از موسوی و کروبی عذرخواهی شود! می‌نویسد:

صورت مسئله فتنه ۸۸ را با هیچ دروغ و دغل و تقلبی نمی شود عوض کرد. به شعور ملت نمی شود اهانت کرد و اسناد دقیق تاریخ را نمی شود تحریف کرد و وارونه نشان داد، مگر اینکه آقای مهاجری بخواهد به صحت تحلیل خود همان قدر اعتماد داشته باشد که «دروغ تقلب» را باور کرده است. دروغی که افرادی چون تاج‌ زاده و خاتمی هم به بی اساس بودن آن اعتراف دارند.
سخن آخر؛ آقای مهاجری! نابستگی کروبی و موسوی به مردم، انقلاب و نظام در فتنه ۸۸ رونمایی شد. انحراف و کژرفت آنها به دلیل شیفتگی به خود و قدرت را تاریخ ثبت کرده است. کافی است تاریخ را درست و مطابق با واقع و صادقانه روایت کنید. آنها اهل «بغی» هستند و با نظام محاربه کردند. اتهامات آنها سنگین‌تر از آن است که حتی تصور کنید. اگر الان به لطف مسئولین  نظام در حصار امن حصر هستند، در قیامت که خداوند حساب ذره ای را هم می‌رسد، خواهید دید جایگاه آنها کجاست و نسبت شما با آنها چیست؟[۳]

 

عقل نقد معصوم و کم‌عقلی مخالفت با ژنرال

سیاست روز: این روزنامه در سرمقاله خود به نقل صحبت‌های رئیس‌جمهور روحانی در کم‌عقل خطاب کردن منتقدان دولت پرداخته است.

این یادداشت با تیتر: «عقل نقد معصوم و کم‌عقلی مخالفت با ژنرال»! منتشر شده است.[۴]

 

***

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

فرانسه همان «فنارسه» میزبانی از منافقین و سوپراتانداردها است

شرق: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در سرمقاله امروز شرق درباره سفر لودریان، وزیر خارجه فرانسه به ایران نوشته است: فرانسه، در پس‌زمینه ذهنی و فکری ایرانیان، به دلایل مختلف تاریخی به‌ویژه نبود سابقه حضور استعماری و ایفای نقش بالنسبه مستقل از قدرت‌های هر عصر (روسیه و انگلیس در عصر استعمار و آمریکا و شوروی در دوره امپریالیسم)، از جایگاهی مثبت و پذیرفتنی برخوردار است!

او اما در ادامه می‌نویسد: هرچند رویکرد و اقدامات و مواضع نه‌چندان قابل دفاع فرانسه در تحولات دهه نخست انقلاب به‌ویژه در میزبانی از رهبران و سرکردگان گروهک تروریستی منافقین و همدستی و همکاری با رژیم جنایتکار صدام در جریان جنگ تحمیلی و نقش مؤثر این کشور در جنگ نابرابر و غیرانسانی رژیم صدام علیه مردم بی‌دفاع (موسوم به جنگ شهرها) به‌ویژه نقش تأثیرگذار جنگ‌افزارهای فرانسوی از جمله جنگنده‌های میراژ و سوپراتاندارد با موشک‌های اگزوسه در معادلات جنگ، سابقه پذیرفتنی گذشته را به تلخکامی بدل کرد. با‌ این‌حال ملت آزاده، با گذشت و دریادل ایران، با پایان جنگ تحمیلی یک بار دیگر دست دوستی به سمت همه کشورهای غیرمتخاصم دنیا از جمله اروپا دراز کرد تا بر فراز ویرانه‌های جنگ، بنای رفیع صلح، دوستی و همکاری را بنا کند. اینک با گذشت نزدیک به سه دهه از آن دوران و با وجود همه فراز و فرودها، بدعهدی‌ها و خلف وعده‌ها، قبض و بسط‌ها و تحدید و تحریم‌ها، اروپا و فرانسه هنوز هم ظرفیت لازم را برای ترمیم و توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران دارند.[۵]

پ.ن: گفتنیست، مرحوم جلال‌آل‌احمد در کتاب سفرنامه خود به آمریکا از کشور فرانسه با لفظ طنازانه «فنارسه» یاد می‌کند.

 

ماتیک روی لب‌های «مذاکره موشکی»!

اعتماد: مهدی ذاکریان در بخشی از سرمقاله امروز اعتماد با اشاره به سفر لودریان به تهران، تلاش کرده است تا بحث مذاکره موشکی را به گفتگو تقلیل داده و از حساسیت‌های پیرامونی آن بکاهد.

او نوشته است:‌ همان گونه که ایران نگرانی هایی دارد و از این دید به برجام نگاه می کند، اروپا نیز نگرانی هایی نسبت به رفتارهای ایران دارد که یکی از آنها آزمایش ها و تولید انبوه موشک از سمت ایران و فعالیت های نظامی و مسائل حقوقی بشری است که آنها در این زمینه سوالاتی دارند. این به معنی آن نیست که بخواهند به ما دستور بدهند یا مذاکره ای در این زمینه انجام بدهند. خیر، فقط طرح سوال و ابهام و موضوع است که این اتفاق در محاورات دیپلماتیک امری معمول، عادی و در همه جای دنیا روندی طبیعی است![۶]

 

پرداختن به سفر لودریان به تهران از لحاظ «منتقدان کم‌عقل»

ایران: علیرضا رحیمی، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در سرمقاله روزنامه دولتی ایران به سفر لودریان، وزیر خارجه فرانسه به ایران پرداخته و البته زاویه‌ای جدید را در بحث باز کرده است.

او با خطاب قراردادن منتقدان دولت و برجام که به تازگی از سوی رئیس‌جمهور «کم‌عقل» هم خطاب شده‌اند، نوشت:

علی‌رغم اهمیت‌های ملی این سفر (یعنی سفر لودریان)، جریانی در داخل با تأکید بر سیاست‌های اروپاهراسی و بستن درهای کشور به روی دیگران نتایج این دست سفرها را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در واقع همان نگاهی که برجام را ضد منافع ملی تعبیر می‌کند و مناسبات خارجی کشورمان را عموماً از زاویه بدبینی می‌نگرد، در این دست مقاطع فعالیت خود را بیشتر می‌کند. ترجمان این رویکرد در داخل آن است که از دید این جریان همه افراد یا نفوذی یا عامل دشمن هستند، مگر آنکه خلافش ثابت شود. اتهاماتی که اروپایی‌ها به ناحق در موضوعاتی مانند موشکی به کشورمان وارد می‌کنند از طرف مقامات کشورمان پاسخ شفاف و روشن داده شده و رئیس جمهور ما به صراحت از حق موشکی کشورمان دفاع کرده. با این وجود این جریان درصدد ایجاد فضایی است که بتواند طی آن دولت را ناموفق و ضعیف جلوه دهد و از این رهگذر موفقیت سیاسی خود را در داخل تثبیت کند. حال آنکه چنین رویکردی می‌تواند به ضرر کل منافع ملی کشورمان باشد و در دنیا به نوعی باعث مشروعیت بخشیدن به اتهامات واهی شود که علیه کشورمان مطرح شده‌اند.[۷]

 

***

 

۱_ http://kayhan.ir/fa/issue/1235/2

۲_ http://sobhe-no.ir/newspaper/432/1/17118

۳_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/14005

۴_ http://www.siasatrooz.ir/vdcjttevyuqeyiz.fsfu.html

۵_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=MainNews_Id=163562

۶_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3715605

۷_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/460378

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *