شورای فرهنگی بریتانیا؛ جاسوسی در پوشش آموزش زبان انگلیسی

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های مجله فارس پلاس، تسنیم نوشت: به‌دست آوردن یک برآورد جامع از وضعیت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع مختلف برای کار روی فرهنگ، اقتصاد و . . . یک روش جاسوسی است. کشورهای بیگانه معمولاً بنابر اهداف خودشان، امروزه همین کار را در خط سیر فعالیت‌های امنیتی، جاسوسی و حتی براندازانه، انجام می‌دهند.

پیش از این، این اقدامات در قالب شیوه‌های ابتدایی مانند آمارگیری و سرقت اطلاعات و . . . انجام می‌شد اما امروزه شیوه‌های بسیار مدرن‌تری به‌کار گرفته می‌شود؛ یکی از این شیوه‌ها، استفاده از پوشش مؤسسات بین‌المللی آموزشی و عام‌المنفعه با رنگ‌وبوی حمایت از حقوق بشر و به‌ویژه حقوق زنان و کودکان و گاهی هم در قالب مشاوره‌های اقتصادی و حل معضلات اجتماعی و زیست‌محیطی است.

غرب مدت‌هاست که از این پوشش استفاده کرده و اقدام به شناسایی، جذب و آموزش نیروهای نخبه و تأثیرگذار کشورهای هدف می‌کند، تا در آینده بتواند اهداف استراتژیک خود را در آن کشورها به سرانجام برساند.

گروه امنیتی  خبرگزاری تسنیم در همین راستا تصمیم گرفته با انتشار گزارش‌هایی خاص تحت عنوان “الماس فریب”، نحوه جاسوسی و اقدامات براندازانه برخی از این نهادها و مؤسسات را منتشر کرده و به پروژه جاسوسی در این حوزه بپردازد. در ذیل، بخش‌های قبلی این پرونده را می‌خوانید:

**بخش پنجم: شورای فرهنگی بریتانیا

بریتانیا دارای بیشتری مستعمره در سراسر جهان است و از گذشته تا کنون به عنوان پدر پیر استعمار در بین ملت‌های جهان شناخته می شود. حکومت انگلستان برای دستیابی به اهداف استعماری خود بیشترین فعالیت برای نفوذ و تغییرات مد نظر خود در کشورهای هدف را برنامه ریزی و اجرا می‌کند و به همین منظور سازمان‌ها و نهادهای متعددی برای فعالیت در سراسر جهان ایجاد کرده است. یکی از نهادهایی که در راستای نفوذ فرهنگی و اجتماعی فعالیت قابل توجهی در بسیاری از کشورهای جهان انجام می‌دهد، شورای فرهنگی بریتانیا است.

شورای فرهنگی بریتانیا در سال ۱۹۳۴ (۱۳۱۳) با نام کمیته بریتانیا برای روابط با دیگر کشورها تا سیس شد و در سال ۱۹۴۰( ۱۳۱۹) به فعالیت آن در انگلستان رسمیت بخشیده شد و وزارت خارجه بریتانیا پشتیبانی مالی این نهاد را برعهده گرفت.

از آن زمان تا کنون فعالیت‌های شورای فرهنگی بریتانیا بر ارائه فرصت‌های آموزش برای تحصیل در انگلستان و آموزش زبان انگلیسی در دیگر کشورهای جهان متمرکز شده است.  اما در حقیقت هدف شورای فرهنگی بریتانیا از ارائه این فرصت‌های آموزشی سلطه بر کشورهای هدف است.  از جمله اهداف این شورا می‌توان به نفوذ فرهنگی، نفوذ اجتماعی و علمی با استفاده از برگزاری آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی، تضعیف زبان ملی کشورها از طریق تروج زبان انگلیسی و…. اشاره کرد.

انگلیس برای توسعه نفوذ در دنیا، تمرکز روی چهار حوزه را در اولویت کاری خود قرار داده است. این ۴ حوزه عبارتند از ترویج زبان انگلیسی، دانشگاه، عنصر پادشاهی و فعالیت‌های بی.بی.سی.

در حوزه ترویج زبان انگلیسی شواری فرهنگی بریتانیا در حال حضار با ده‌ها مرکز آموزشی در بیش از ۱۰۰ کشور جهان در حال همکاری است و از طریق ۷۰۰۰  کارمند که ۲۰۰۰ نفر از آنان استاد زبان هستند در پوشش آموزش زبان انگلیسی مشغول اجرای سیاست‌‌های خود است. این حجم از فعالیت در حالی است که زبان انگلیسی تنها در حدود ۶۰ کشور جهان زبان رسمی است اما بیش از هر زبان دیگری در بین مردم جهان متداول است.

 بررسی آمارها نشان می‌دهد که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در حال فراگیری زبان انگلیسی هستند که از این تعداد ۵۰۰ هزار نفر از آنان به صورت حضوری در مراکز رسمی شورای فرهنگی بریتانیا مشغول فراگیری این زبان هستند. همچنین ۱۰ ها میلیون نفر نیز با مراجعه به وب سایت اینترنتی، فایل‌های صوتی و رسانه‌های اجتماعی که شورای فرهنگی بریتانیا فراهم ساخته است مشغول فراگیری زبان انگلیسی هستند.

در حوزه دانشگاه‌های نیز شورای فرهنگی بریتانیا از طریق اعطای بورس‌های تحصیلی و جذب دانشجویان نخبه  سایر کشور‌ها برای تحصیل در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های بریتانیا درصدد تاثیرگذاری روی افکار و عقاید آنها است. هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی در تمامی سطوح تحصیلی در دانشگاه‌های بریتانیا مشغول به تحصیل هستند. که این میزان، رشد حدود ۸۰۰ درصدی نسبت به سال های گذشته را نشان می‌دهد.

** فعالیت در ایران:

شواری فرهنگی بریتانیا در ۲۲۰ کشور جهان از جمله ایران با عنوان بخش فرهنگی سفارت انگلستان مشغول فعالیت است و دفتر سابق این نهاد در تهران در باغ قلهک واقع شده بود.

این شورا در سال ۱۳۲۱ ( پس از اشغال ایران بدست متفقین در زمان پهلوی اول) برای اولین بار وارد ایران شد و حدود ۴۰۰ دانش آموز را تحت پوشش خود قرار داد. پس از آن در سال۱۳۲۷ دفاتری را همراه با کتابخانه و مرکز آموزشی در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز دایر می‌کند که ۴ سال بعد به دلیل برخی مشکلات مالی آنها را تعطیل می‌کند. در سال ۱۳۳۱ و در پی ملی شدن صنعت نفت در ایران و اختلاف بین ایران و بریتانیا دولت وقت دفتر شورای فرهنگی بریتانیا در ایران را تعطیل و تمامی کارکنان آن را نیز اخراج می‌کند.


جشنواره فرهنگی ایران و بریتانیا

با سرنگونی دولت دکتر مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ فرصت برای بازگشت این شورا به ایران فرهم شده و موجب شد تا سال ۱۳۳۴ این شورا دوباره به ایران برگردد. شورای فرهنگی بریتانیا از آغاز فعالیت خود در ایران تا سال ۱۳۵۷ حدود ۱۰۰۰۰ دانش آموز و دانشجوی ایرانی را برای بازدید از مراکز آموزش لندن به بریتانیا برده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای دومین مرتبه فعالیت این شورا در ایران متوقف می‌شود. اما با روی کار آمدن دولت اصلاحات، دور جدید فعالیت‌های شورای فرهنگی بریتانیا باعنوان بخش فرهنگی سفارت انگلیس در ایران آغاز می‌شود. در سال ۱۳۸۸ و در پی مشخص شدن نقش آشکار سفارت انگلیس در فتنه ۸۸ و به دنبال آن کاهش سطح روابط ایران و انگلیس، دفتر این شوار در تهران بسته می‌شود و تمامی مراکز آموزشی تحت حمایت آن نیز تعطیل می‌شود و از آن زمان به بعد این شورا با استفاده از شیوه‌های آموزش مجازی به فعالیت خود در ایران ادامه می‌دهد.

از جمله فعالیت‌های این نهاد در ایران می‌توان به برگزاری آزمون تخصصی و عمومی زبان انگلیسی، مشاوره‌های آموزشی به اساتید و دانشجویان، اعطای بورس‌های تحصیلی به نخبگان دانشگاهی، مدیران، کارمندان و روزنامه نگاران برای تحصیل در انگلیس اشاره کرد. این بورسیه‌ها کاملا هدفمند بود و برای جذب تخبگان جامعه برای ایجاد یک خط فکری جدید و همچنین نفوذ در کشور صورت می‌گیرد.


برنامه نوروز شورای فرهنگی بریتانیا با امضای “دنی وایت هد” رئیس بخش ایران این شورا

این شورا همچنین به فعالیت‌هایی در حوزه‌های فرهنگی و هنری از طریق فعالیت در فضای مجازی و طراحی نرم‌افزارهای کاربردی تلفن همراه و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی مشترک بین ایران و بریتانیا در لندن می‌پردازد. برای نمونه می‌توان به برگزاری  جشنواره فرهنگی ایران و بریتانیا در سال ۲۰۱۵ و جشنواره شور نوروز در همان سال و در لندن اشاره کرد. 

در این جشنواره که در بخش‌های مختلف برگزار شده، یک بسته آموزشی برای مدارس ایران نیز ارائه شده است. این بسته که برای سنین ۷ تا ۱۱ سال طراحی شده است شامل بخش‌های آموزش انگلیسی، جغرافیا و تاریخ است و سعی دارد به ترویج فرهنگ غربی و نشان دادن چهره‌ای وارونه از انگلستان به دانش آموزان ایرانی بپردازد.

دنی وایت‌هد، رئیس بخش ایران شورای فرهنگی بریتانیا، درباره این جشنواره می‌گوید: «روابط فرهنگی از قویترین ابزار ایران و بریتانیا برای ایجاد درک بهتر و حس اعتماد دو جانبه هستند. امیدواریم جشنواره‌ فرهنگی ایران بریتانیا بتواند راهی ایجاد کند جهت ترویج هر چه بیشتر روابط فرهنگی از طریق مشارکت‌های گسترده‌تر و عمیق‌تر میان دو کشور».


مجله هنری آندرلاین

 از دیگر اقدامات این نهاد،انتشار مجله هنری آندرلاین است. شورای فرهنگی بریتانیا در این نشریه به با تکیه بر برجسته سازی نقش زنان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری در ایران و همچنین معرفی فعالیت‌های هنری پیش از انقلاب در ایران، سعی در ترویج فرهنگ غربی در سبک زندگی زنان ایرانی داشته و از این طریق می‌خواهد بر اثرگذار ترین قشر در جامعه ایرانی و  نهاد خانواده تاثیراتی متناسب با اهداف خود بگذارد.


صحفه بورسیه‌های تحصیلی شورای فرهنگی بریتانیا

این شورا همچنین با ارائه بورسیه‌های تحصیلی درصدد جذب نخبگان علمی از کشورهای مختلف از جمله ایران است. این برنامه شورای فرهنگی بریتانیا تنها مختص دانشجویان نبوده و فرصت‌های تحصیلی برای دانش‌آموزان و نوجوانان در مدارس شبانه روزی هم ارائه می‌شود.

در این برنامه، شورای فرهنگی بریتانیا از متقاضی می‌خواهد تا با مراجعه به وب سایت اینترنتی این شورا، رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و مشخصات و سوابق تحصیلی خود را نیز ارائه دهد تا در صورت تطبیق با فرصت‌های آموزشی در انگلیس، برای ادامه تحصیل به این کشور دعوت شود. با این کار شورای فرهنگی بریتانیا، همواره اطلاعات وسیعی از نخبگان علمی کشورها در اختیار دارد تا بتواند در تصمیم‌گیری‌ها مورد استفاده قرار دهد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *