شمارش معکوس برای خرم شدن خرمشهر

مجله فارس پلاس؛ سیامک شادکام: پاییز سال گذشته بود که مدیر قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء  در حاشیه یک  نمایشگاه بین‌المللی آب، از اتمام طرح آبرسانی غدیر تا سه سال آینده خبر داد. این طرح از سال ۸۶ آغاز شده و قادر است ۲۵ شهر استان خوزستان را  تحت پوشش قرار دهد. شاید اهمیت این طرح آن زمان آنقدر برای خیلی هامان واضح نبود؛ طرحیکه از آن به عنوان بزرگ‌ترین پروژه خط انتقال آب نام برده می‌شد و قرار بود ۴٫۵ میلیون نفر از ساکنان استان خوزستان را تحت پوشش قرار دهد. اما شکستگی در یکی از لوله‌های انتقال آب که مشکلات فراوانی را در چند روز اخیر برای مردم به وجود آورد اهمیت این طرح را نشان داد.

این پروژه بزرگ که به علت مشکلات مالی متوقف شده بود، به همت قرارگاه خاتم‌الانبیاء  در حال تکمیل و اتمام است. قرار است با تکمیل فاز دوم طرح غدیر تا روز پانزدهم تیرماه، برداشت آب از کارون و بهمن‌شیر خاتمه‌یافته و آب شرب شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان به‌طور کامل از منابع دیگر تأمین شود. زمان انجام این کار در آغاز کلنگ زنی ۱۸ ماه پیش‌بینی شده بود اما حالا با کار شبانه‌روزی، پس از  ۶ ماه در حال تکمیل است.

حالا با تلاش شبانه‌روزی مهندسان و کارگران ایرانی و با وجود شرایط سخت جوی منطقه و گرمای طاقت‌فرسای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد (که در حین جوشکاری داخل لوله‌ها به ۶۵ تا ۷۰ درجه  نیز می‌رسد)، شمارش معکوس برای انتقال  بیش از ۲۵۰ هزار متر مکعب آب شیرین و باکیفیت،  از سرشاخه های کرخه به شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان و دارخوین آغاز شده است. بیش از هزار نفر در این پروژه عظیم در سه شیفت در حال فعالیت هستند که برخی از آنها چند روزی نخوابیده و استراحتی نکرده‌اند. 

تلاش شبانه روزی و بی وقفه وزارت نیرو و قرارگاه خاتم‌الانبیاء برای رساندن آب باکیفیت به مردم، با واکنش‌های فراوانی در بین اهالی رسانه و فعالین فضای مجازی روبه‌رو شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم. 

یکی از کابران توییتر نوشته است: دیروز خواهرم می‌گفت انصافا آب لوله‌کشی #خرمشهر خیلی بهتر شده…ازش خواستم عکس بفرسته…

 

فرشته تابانیان با انتشار این عکس نوشته است: طرح آبرسانی غدیر، در دمای ۵۰ درجه کار می‌کردند. یکی از کارگرها می‌گفت:دو روزه که کفشهاش رو از پاش درنیاورده.امیدوار بود که بتوانند تا ۱۵ تیر طرح رو تکمیل کنند. طرح غدیر آب رو از کرخه و دز به ۲۵ شهر خوزستان منتقل میکنه.

 

شکرالله کلاه‌کج نیز توییت کرده است: امروز به همراه تعدادی از دوستان و فعالین حوز‌ه‌های مختلف، روند اجرای طرح آبرسانی غدیر به مردم خرمشهر و آبادان را از نزدیک مشاهده کردیم. تقریبا این فاز نهایی شده و تا چند روز دیگر افتتاح خواهد شد. خداقوتی بگیم به کارگرانی که در گرمای ٥٠ درجه بصورت شبانه‌روز در حال فعالیت هستند.

کاربری با نام صدرا نیز نوشته است: طرح آبرسانی موسوم به پروژه غدیر که مدتها در حال انجام بود سرانجام در حالی که دولت میلیاردها تومان به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء بابت انجام پروژه های عمرانی بدهکار است؛ طی روزهای آینده افتتاح می شود.

وحید یامین پور نیز با کنایه به آشوب طلبان نوشته است: در کنار کارگران قرارگاه خاتم که سه‌شیفته کار می‌کنند برای تکمیل پروژه آبرسانی، زحمت‌کشان دیگری هم هستند که سه شیفته کار می‌کنند: صبح لوله رو منفجر می‌کنند بعد سریع میان توییت‌های ابلاغ شده رو منتشر می‌کنند، بعد میرن سر چارراه تیرهوایی می‌زنند… اونم تو این هوای ۵۰ درجه!

کاربری با نام «هرمس» نیز با انتشار عکس ذیل، از تلاش شبانه‌روزی کارگران و مهندسان ایرانی برای اتمام این پروژه خبر داده است. 

 

جلیل محبی نیز نوشته است: قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با کار شبانه‌روزی درحال اتمام پروژه آبرسانی به خرمشهر و آبادان است. من دست این پاسداران عزیز را خاضعانه می‌بوسم. هیچ خدمتی برای دین خدا و برای انقلاب بالاتر از این نیست.

حسین کازرونی نیز توییت کرده است: جهت جلوگیری از نفوذ آب شور دریا، عملیات احداث بند بر روی کارون به همت قرارگاه خاتم‌ به اتمام رسید. این عملیات باعث بهبود کیفیت آب آبادان و خرمشهر میشود. زمان اجرای این پروژه ۵ماهه بود که بنا بر شرایط ناگوار آب منطقه، این پروژه به صورت شبانه‌روزی و در کمتر از ۲ماه انجام شد.

کاربری با نام «سامانتا» نیز نوشته است:‌قرار بود برجام بیاد و مشکل آب خوردن مردم رو حل کنه اما الان قرارگاه خاتم داره به مردم خرمشهر و آبادان آب شیرین میرسونه. همیشه همین بوده. تقسیم کار خوبیم هست؛ وعده و شعارش واسه دولته، عملی کردنش با دیگران!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *