اصلا ما استقلال بانک مرکزی نخواستیم!

مجله فارس پلاس؛ سیامک شادکام: محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ و رئیس سابق بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس(اینجا) با اشاره به بحران به وجود آمده در حوزه اقتصادی کشور، مواردی را مطرح کرد که با واکنش های فراوانی بین مخاطبان روبه‌رو شد. 

بخشی از مهم‌ترین محورهای اصلی صحبت‌های بهمنی عبارت بودند از:

– بانک مرکزی امروز مستقل نیست.

– اگر ما در حوزه ارزی در خارج از بانک مرکزی تصمیم بگیریم که باید چه انجام دهیم و یا ارز را چگونه مدیریت و در این رابطه چگونه عمل کنیم یعنی قطعاً مشکل داریم.

– یارانه مسافرت‌های تفریحی را پرداخت نکنیم و هرکس هزینه مسافرت‌های تفریحی خود را، خود پرداخت کند.

– چرا ما باید برای حجاج که خود مستطیع هستند یارانه‌ پرداخت کنیم؟ این یارانه‌ها را باید برای بیماران کشور و دارو اختصاص دهیم.

این سخنان با واکنش‌های فراوانی در مردم و رسانه‌ها همراه شد. بخشی از این واکنش‌ها به مخاطبان خبرگزاری فارس اختصاص داشت که بیانگر نگاه و موضع مردم به نظرات رئیس سابق بانک مرکزی است. مرور و بررسی این واکنش‌ها خالی از لطف نیست.

 

یکی از مخاطبان نوشته است: همه ما مسلمانیم و حج واجب است. اما بنظرم برای هیچ سفر خارجی اعم از تفریحی یا زیارتی نباید از بیت‌المال هزینه بشه. این ظلم در حق کسانیست که نه‌تنها توانایی سفر در داخل و حتی زیارت امام رضا(ع) رو ندارند، بلکه در پیدا کردن شغل، ازدواج، خرید خانه و خودرو مشکل اساسی دارند و سن و سالشون داره میره بالا.خدا میدونه دوستی داشتم که از ترس هزینه بچه، رفته بود دکتر که بچه‌شون رو بندازن و با خانومش مشکل پیدا کرده بود.

یکی دیگر از مخاطبان نیز در مخالفت با نظرات بهمنی نوشت: با آزاد کردن نرخ ارز و افزایش آن، برخی حجاج از مستطیع بودن خارج می شوند. احکام شرعی را با کار سیاسی قاطی نکنید لطفا!

«حسین کاظمی» نیز نوشته است: وجه مشترک مسئولین ما اینه که وقتی در راس کار هستند از این حرفآ نمی زنن اما وقتی راس کار نیستن…

کاربری با نام «حسین» اما ظاهرا بیشتر از دیگران در جریان نحوه تخصیص دلار به حجاج بوده. او نوشته: این بنده‌خداها پارسال نقدا پول ارز رو دادند، وقتی که دلار زیر ۴ هزار تومان بود، چرا باید الان هم دلار بالای ۴ تومان بگیرند و هم تهمت و منت و…. بشنوند؟ 
قصور از طرف دولت است نه اینها!

دیگری سعی کرده با کمی حساب و کتاب، وضعیت اختصاص ارز به گردشگران را بررسی کند: الان اگه کسی بخواد بره تایلند مبلغ هزار یورو ارز دولتی میگیره! جالب این که اگه سفرش کمتر از یک هفته طول بکشه با یک حساب سرانگشتی به دست میآد که حدود ۴۰۰ یورو اضافه میآد که با تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد تقریبا هزینه رفت و آمدش به تایلند رایگان درمیاد! تعجب می کنم از این همه بی‌عدالتی! سال گذشته فقط ۸۰۰هزار توریست به ترکیه رفتند!

مخاطب دیگری نیز با یک سوال، گفته‌های بهمنی را به چالش کشیده است:‌ به نظرتون یارانه برای سفر انتالیا و پاتایا واجب تره یا حج واجب؟ از سفر حج می پرسن تا سفر آنتالیا به حاشیه بره!

یکی از مخاطبان هم با گلایه پرسیده است: چرا آقای بهمنی که در سالهای ۹۰ و ۹۱ نتونست بازار را کنترل کند حالا نسخه برای کشور می پیچد؟

دیگری پیشنهادی برای نحوه توزیع ارز به مسافران داشته است: مهم مکان سفر نیست بلکه دلیل سفر است. به سفرهای تفریحی نباید ارز دولتی تعلق بگیره. سفرهای درمانی، بازدید از اقوام درجه یک، تحصیلی و کاری میتوانند ارز دولتی بگیرند.

یکی از مخاطبان هم که انگار از شرایط فعلی و ناکارامدی روش‌های مرسوم به ستوه آمده، نوشته:‌ در شرایط جنگ اقتصادی هستیم پس دیگر از این حرفها گذشته. باید مملکت را بنحو احسن اداره کرد تا دشمن ناامید شود. کلیه چیزهایی که از اقتصاد جهانی بلدیم بهتره بگذاریم کنار. استقلال بانکی هم الان نمیخواهیم.

یکی دیگر از مخاطبان نیز موضوع را به زمین وزارت بهداشت کشانده و گفته:‌ وزارت بهداشت به حد کافی ارز قورت داده و میده!درکار واردات غیردارویی هم که هست! شما نمیخواد نگران باشید.

البته بعضی از نظرات، بیشتر از آنکه به بررسی وضعیت بپردازد، به تسویه حساب‌های سیاسی نزدیک شده است. مثلا مخاطبی از عملکرد خود بهمنی انتقاد کرده است:‌ جناب بهمنی شما سال ۹۰ و ۹۱ باعث گرانی ۱۰۰۰ درصد اجناس و به‌خصوص دلار شدین! و مخاطب دیگری در جواب این شخص، نوشته: قطعا از دوستان شما بهتر کار کرده. بعد از برجام وعده دلار هزاری می دادید تا ده هزار بالا بردید!

شخصی که خود را دانش آموخته علوم اقتصادی با گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی معرفی کرده است نیز درباره علت گرانی دلار به بحث علمی روی آورده و صادرات بدون حساب و کتاب نفت را مقصر اصلی همه مشکلات معرفی کرده: علت‌العلل بسیاری از تورم‌های کشور در ۵۵سال اخیر خصوصا بعد از انقلاب ، صادرات نفت و تزریق قدرت خرید به شکل نقدینگی در داخل است.
یعنی بانک مرکزی ارز حاصل از فروش نفت را در خارج نگه داشته و به دولت معادل سهم خود اجازه چاپ اسکناس و تولید نقدینگی می‌دهد و دولت هم بجای این که فقط معادل درآمد ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی خرج کند معادل هر دو درآمد ناشی از صادرات نفتی و غیر نفتی خرج می‌کند و روزبروز نقدینگی افزایش می یابد.
علاج کار، قطع وابستگی مخارج دولت به درآمدهای نفتی یا بقول معروف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است و چون ما در طول این ۴۰ سال نخواسته‌ایم یا نتوانسته‌ایم این قطع وابستگی به درآمد نفت را خود داوطلبانه انجام دهیم الطاف خفیه خداوند شامل ما شده و بدست شمر زمان یعنی ترامپ این کار در حال انجام است.
بهتر است این تهدید را با زرنگی به فرصت تبدیل کرده و یک بار برای همیشه فقط معادل درامد ناشی از صادرات غیرنفتی خرج کنیم.
باور کنید بتدریج آثار مثبت این سم‌زدایی در اقتصاد کشور ظاهر خواهد شد.
باور کنید.
منتها لازم است دولتمردانی جدید و خود‌باور این را عملیاتی بکند.

 

 

انتهای پیام / 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *