فرار متهم ردیف اول صحت ندارد/ متهم ردیف سوم در دسترس نمی‌باشد

شایعه تا واقعیت: چند روزی است که برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری با انتشار تصویری از مدیرعامل موسسه مالی ثامن‌الحجج، شایعه فرار وی از ایران را منتشر می‌کنند.

 

تکذیب فرار متهم ردیف اول

این شایعه درحالی است که روز یکشنبه ۲۴تیرماه، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در  صدوبیست‌وهشتمین نشست خبری خود، شایعه فرار این متهم که با قید وثیقه آزاد بوده را تکذیب کرد.

 

ناتوانی متهم در تامین وثیقه جدید و بازداشت مجدد

بررسی‌ها نشان می‌دهد (ا.م)، متهم ردیف اول این پرونده، از تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۲بازداشت بوده و پس از آن با قرار وثیقه  آزاد شده است.  اما روز گذشته (دوشنبه ۲۵تیر۹۷) با توجه به تشدید قرار تامین کیفری وثیقه به میزان ۴هزار میلیارد تومان و ناتوانی متهم ردیف اول در تامین این وثیقه، وی بازداشت و راهی زندان شده است.

 

متهم ردیف سوم، جنجالی ترین متهم پرونده

اما نقطه جنجالی پرونده موسسه مالی ثامن‌الحجج که منشا بسیاری از شایعات شده، مربوط به آقای (م- ر) متهم ردیف سوم است که پیش از تشکیل پرونده فرار کرده. به عبارت دیگر وی هرگز دستگیر نشده بوده که بخواهد فرار کند. آنگونه که سخنگوی قوه قضائیه هم اعلام کرده، کیفرخواست متهم سوم این پرونده به دلیل در دسترس نبودن غیابی صادر شده است.

 

۳۷۰ شاکی و تخلف ۱۲ هزار میلیاردی

پرونده موسسه مالی اعتباری ثامن‌الحجج، به دنبال شکایت بانک مرکزی علیه این شرکت تعاونی ( یکی از بزرگترین موسسات اعتباری غیرمجاز) تشکیل و پس از انجام تحقیقات در ۱۶ اسفند سال ۹۶ قرار جلب به دادرسی (کیفرخواست) برای سه نفر از مسئولان این موسسه، به اتهام اخلال در نظام اقتصادی صادر شد.

 

در این پرونده حدود ۳۷۰ شاکی  وجود دارد و حدود ۱۲هزار میلیارد تومان تخلف مالی صورت گرفته است. جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، دوم آبان ماه سال ۹۶ تعداد سپرده‌گذاران این صندوق را یک میلیون و ۲۵۷ هزار نفر اعلام کرده بود. از سال ۹۴ تعهدات پرداختی این موسسه به بانک پارسیان واگذار شده است.

 

 

جلسه بعد دادگاه، سی‌ام تیرماه

دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج روز شنبه ۳۰/ ۴/ ۹۷ برگزار خواهدشد. جلسه اول رسیدگی به این پرونده  اواخر خرداد ماه سال جاری و نهمین جلسه آن روز  ۲۵ تیرماه در شعبه اول دادگاه کیفری یک تهران برگزار شده بود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *