دلیران تنگستان در چاه پیر

مجله فارس پلاس؛ عطیه اکبری: اینجا جمع بسیجیان نخبه جمع است. دست پرورده  زحمت کشان روستای چاه پیر که حالا هر کدام صاحب مقام و موقعیت اجتماعی شده اند به زادگاه خود برگشته‌اند تا رنگ امید بپاشند به در و دیوار رنگ و رو رفته روستایشان. برگشته اند به روستایی دورافتاده از توابع شهرستان تنگستان در استان بوشهر که اول بوسه‌ای زنند بر دستان پینه‌بسته پدر و مادرشان و بعد هم یک یا علی مردانه بگویند و دست به کار شوند.

آنها ۵۰ نفرند. ۵۰ مرد پای کار. گروه جهادی «شهید مهدوی» را تشکیل داده اند و همه منیت ها را زیر پا گذاشتند. برایشان مهم نیست با دکترای اقتصاد یک روز ملات درست کنند برای ساخت سرویس بهداشتی در روستا، یا اینکه با مدرک دکترای فقه و اصول، لباس روحانیت را از تن در بیاورند و آجر روی آجر بگذارند تا سرپناهی بسازند برای ۴ کودک یتیم که خانه و کاشانه ای ندارند.

یک روز معتادی را از کنج خانه بیرون می آورند و او را در کمپ ترک اعتیاد بستری می کنند. یک روز پادرمیانی می کنند برای از هم نپاشیدن کانون گرم خانواده. یک روز سراغ بیماران نیازمند دیابتی می روند و داروهای مورد نیازشان را رایگان در اختیارشان قرار می دهند و… الحق و و الانصاف که نام جهادگر برازنده‌شان است.

 

مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم

چهره آفتاب سوخته مادر هنوز یادشان هست. روزهایی که زیر تیغ تیز آفتاب سوزان بوشهر، ۶ بچه قد و نیم قد را دنبال خودش راه می انداخت و از روستای چاه پیر به برازجان می رفت. صندوقچه را روی سرش می گذاشت، کمرش از شدت درد خمیده می‌شد. بچه ها مسیرخاکی روستای چاه پیر تا برازجان را پیاده گز می کردند تا  مادر، گوجه و حبوبات و مایحتاج مردم را تهیه کند، داخل صندوقچه بگذارد و با اندکی سود به اهالی چاه پیر بفروشد و خرج بچه های قد و نیم قد یتیمش را تامین کند.

امین و یعقوب و یوسف و حسین و مهدی در اوج کودکی طعم فقر و محرومیت را چشیدند. همان زمان با خودشان عهد بستند تا وقتی بزرگ شدند و به جایی رسیدند چهره فقر و محرومیت را از روستایشان بزدایند. زحمات مادر به ثمر نشست. برادرها بزرگ شدند. یکی دکترای اقتصاد گرفت و یکی دکترای فقه و اصول. آن یکی لیسانس حقوق گرفت و پاسدار شد. یکی از دیگری موفق‌تر. برادران جمالی هرکدام  برای خود صاحب‌مقام شدند. اما به عهد قدیمی پایبند ماندند.

«امین جمالی» گروه جهادی شهید مهدوی را راه‌اندازی کرد و اولین اعضای این گروه برادران او بودند. او می گوید:«چاه پیر یکی از دورافتاده‌ترین روستاهای شهرستان تنگستان در بوشهراست، دورافتاده اما با مردمانی با صفا. من تصمیم گرفتم با کمک برادرانم و جوان های دیگر فعالیت های جهادی متفاوتی را در روستا انجام دهیم. بخشی از این فعالیت‌ها اقدامات سخت افزاری بود و بخشی دیگر هم اجرا کردن برنامه‌های نرم افزاری که به توسعه روستا در بلند مدت کمک می کند.»

 

آموزش زبان انگلیسی در روستا

دکترای زبان انگلیسی دارد و یکی از اعضای با صفای گروه جهادی شهید مهدوی است که چند صباحی بی‌خیال همه داشته هایش در شهر بوشهر شد و دل به خاطرات کودکی اش در روستای چاه پیر بست. با سختی و مشقت درس خواند با کمترین امکانات اما حالا به زادگاهش برگشته تا کاری کند کارستان. دکتر«علی منصور نژاد» موسسه بی‌جیره و مواجب آموزش زبان انگلیسی را در چاه‌پیر راه اندازی کرده و بی مزد و منت کلاس های آموزش زبان را برای کودکان، نوجوانان و جوانان روستا برگزار می کند. او می‌گوید «یکی از مهم ترین سلاح‌های اعضای گروه جهادی مهدوی علم است. باید این سلاح را دست تک تک جوان های روستا بدهیم تا بتوانند برای آینده قدم های بزرگی بردارند. معتقدم پرمشغله‌ترین آدم ها هم می توانند کار جهادی کنند.»

البته فعالیت های جهادی آقای دکتر به برگزاری کلاس های زبان انگلیسی برای روستاییان ختم نمی شود به گفته مسئول گروه جهادس، دکتر منصورنژاد شانه به شانه، با اعضای گروه جهادی شهید مهدوی برای ساخت و ساز و آبادانی روستا همراه بوده است و ظرف یکی دو ماه گذشته فعالیت های عمرانی قابل توجهی را در روستا انجام دادند.   

 

طرح های اقتصادی آقای دکتر در چاه پیر  

درد و رنج مردم روستای چاه پیر آنقدر برایش مهم هست که مدرک دکترای اقتصادش را روی طاقچه بگذارد و برای ساخت سرویس بهداشتی یکی از خانواده‌های  نیازمند روستا دست به کار شود و الگوی جوان هایی شود که تازه اول راهند و سری پر سودا دارند. «یعقوب جمالی» با دکترای اقتصاد به زادگاهش برگشته است و درکنار فعالیت های عمرانی طرح های جالب اقتصادی را هم در روستا پیاده کرده است.

دکتر جمالی تخصص خود را به کار گرفته و با کمترین امکانات در چاه پیر برای زنان روستایی اشتغالزایی کرده است. او می گوید:« نان محلی و روغن خش در روستای ما زبانزد است. همه زنان روستایی در آماده کردن این نان تبحر دارند اما به دلیل دورافتاده بودن روستا این محصول غذایی خوشمزه فقط در خانه اهالی روستا دست به دست می‌چرخد. من در شبکه های مجازی کانال فروش این محصولات را راه اندازی کردم و با کمک دوستان این کانال اعضای بسیاری از شهرهای مختلف دارد. ادمین های کانال سفارش ها را دریافت می کنند. به تناسب سفارش‌ها خانم‌ها نان و روغن تولید می‌کنند. کارها تقسیم شده است و سفارش‌ها از طریق روستاییان به دست مشتری‌ها می‌رسد. با این روش بسیاری از زنان روستایی صاحب درآمد شده اند.»

اما طرح‌های اقتصادی آقای دکتر به راه‌اندازی کانال فروش محصولات روستا ختم نمی‌شود. او در حال اجرا کردن طرح های بلند مدتی است که اگر خیران برای عملیاتی کردن آن پا پیش بگذارند آینده روشنی در انتظار روستای چاه پیر است. «یعقوب جمالی» می گوید:«مهم‌ترین شغل اهالی این روستا کشاورزی است، اصلا سبزی‌های چاه پیر در بوشهر معروف است اما دلالان محصولات کشاورزان را با نازل‌ترین قیمت از روستاییان خریداری می‌کنند و با سود بسیاری آن را به کارخانه‌های تولید سبزی می‌برند. برای آنکه سود حاصل از دسترنج روستاییان به دست خود آنها برسد طرح ساخت کارخانه کوچک سبزی خرد کنی را در چاه پیر آماده کردم. کارخانه ای که هم برای ۵۰ جوان روستایی اشتغالزایی می کند هم باعث می شود محصولات کشاورزان در خود روستا آماده شود و به دست شهری ها برسد.»

جمالی ادامه می دهد:« مکان مورد نظر برای راه اندازی سوله انتخاب شده است اما برای ساخت آن به ۶۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز داریم. امیدوارم خیران به کمک ما بیایند تا بتوانیم آینده اقتصادی چاه پیر را متحول کنیم»

 

متفاوت ترین گروه جهادی

اعضای گروه جهادی شهید مهدوی دست به دست هم دادند تا نه‌تنها سایه فقر را از سر اهالی روستای چاه پیر کم کنند بلکه تصمیم گرفتند معضلات اجتماعی راهم از سر راه جوانان بردارند. شیخ «یوسف جمالی» یکی از اعضای گروه، قدم های محکمی برای رسیدن به این هدف برداشته است. برای همین هم با دکترای فقه و اصول از شهر قم به بوشهر و شهرستان تنگستان آمده تا دین خودش را به زادگاهش ادا کند. واسطه ازدواج جوانان را فراهم می‌کند. برای اهالی چاه پیر کارگاه های آموزش مهارت های اجتماعی برگزار می‌کند. او می‌گوید: «من معتقدم باید در همه حوزه‌ها جهاد کنیم. دست به دست هم دهیم تا بنیان یک خانواده حفظ شود. تا به حال با کمک دوستان در روستای چاه پیر جلوی از هم پاشیده شدن زندگی چند خانواده را گرفته‌ایم. زوج هایی که به دلایلی قصد جدایی داشتن را از این تصمیم منصرف کردیم. علاوه بر این تلاش کردیم معضل اعتیاد را در روستا ریشه کن کنیم. همزمان با انجام کار عمرانی در روستا با هزینه خودمان ۳ جوانی که اعتیاد داشتند را به کمپ های ترک اعتیاد بردیم. از خانواده آنها حمایت مالی کردیم. شرایط را برای اشتغال این جوان ها فراهم کردیم. حالا می توانیم سرمان را بالا بگیریم و بگوییم جهاد کردیم.»

بدون اغراق گروه جهادی شهید مهدوی را می توان یکی از متفاوت ترین گروه های جهادی جنوب کشور دانست. هر یک از اعضا بسته به رشته تحصیلی شان برای حل کردن مشکلات روستاییان قدم بر می دارند. «عباس آذرپرا» کارشناس ارشد مدیریت مالی دارد و در استان بوشهر کارمند بانک است. از زمانی که عضو گروه جهادی شهید مهدوی شده مقدمات دریافت وام ازدواج را برای جوان های روستا که سواد چندانی ندارند فراهم کرده است.

«شهریار منصور نژاد» قهرمان پینگ پونگ است. تیم ورزشی در روستای چاه پیر راه انداخته و با کمک اعضا،تجهیرات ورزشی را برای اعضای تیم خریداری کرده است.

«عباس جمالی» با فوق لیسانس شیمی برای نوجوان‌های روستای چاه‌پیر کلاس های تقویتی برگزار می کند و…  خلاصه آنکه نام جهادگر برازنده اعضای گروه جهادی شهید مهدوی است.  

 

انتهای پیام//

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *