رابطه #فارس_من و #خبر_خوب

مجله فارس پلاس؛ محسن مهدیان: سامانه “فارس من”، بزودی توسط خبرگزاری فارس راه اندازی می شود. “فارس من”، سامانه جدیدی است که مطالبات مردمی را با ثبت یک تعهد حرفه ای برای خبرگزاری مورد توجه قرار می دهد و توسط خبرنگارها پیگیری می کند. در فارس من هر شهروند می تواند یک سردبیر واقعی برای خبرگزاری باشد. چه آنکه مهمترین نقش سردبیری نیز طراحی و پیگیری سوژه ها و سرخط های خبری است.
اما این سامانه خبری تنها یک درگاه تعاملی نیست. فارس من را باید یک راهبرد رسانه ای دید که خیز مردمی‌سازی رسانه را برداشته است.

یک تقسیم بندی سنتی و کهنه در رسانه ها وجود دارد که علیرغم تغییرات جدی در حوزه خبررسانی، بدون تغییر مانده است. خبرنگاران ما اغلب بر اساس حوزه های خبری شناخته می شوند، مثلا خبرنگار مجلس، خبرنگار دولت، خبرنگار حوزه تعاون، خبرنگار سازمان بهزیستی و غیره. اما واقعا منابع خبری تنها به این حوزه ها متوقف است؟
فارس من قرار است این دسته بندی کهنه و سنتی را بشکند. در این سامانه، اخبار حوزه‌های رسمی و منابع دولتی نیز از منظر مطالبات و نیازهای مردمی پیگیری و رصد می‌شود. با این نگاه فارس‌من فراتر از یک ابزار تعاملی ساده است.

فارس من پیوند عمیقی نیز با راهبرد خبرخوب در خبرگزاری فارس دارد. خبرگزاری فارس سال گذشته با برگزاری یک همایش و طرح انگاره رسانه‌ای خبرخوب، ماموریت جدیدی برای خودش تعریف کرد. خبر خوب قرار بود، رسانه ای واقع‌نما بسازد و راه حلی برای چالش تصویر و وارونه نمائی در جامعه امروز باشد.
با این حال خبرخوب همواره با یک سوال جدی همراه بوده است. برخی اسم خبر خوب را که می شنوند، به شوخی و جدی می گویند “مگه خبرخوب هم داریم؟” اما خبرنگاران رسانه ها ابهام جدی تری دارند: “از کجا می توان خبر خوب تهیه کرد؟” پاسخ به این سوال در همین راهبرد فارس من است.
برای دستیابی به خبر خوب ابتدا باید منابع خبری را تغییر داد و از منابع دولتی به منابع مردمی منتقل شد. ما نیاز به منابع مردمی خبر داریم. اخباری که از متن مردم برسد، خبر خوب است. مردم از خودشان بد نمی‌گویند. متن مردم تمایل دارند خوبی‌هایشان را نشان دهند.

از طرفی اگر مطالبات مردمی پیگیری شود، عملکرد دستگاه‌ها نیز متناسب با نیاز مردمی معنا پیدا می‌کند و از جنبه تبلیغاتی و تشریفاتی خارج و محسوس می شود. با این توضیح، رجوع به منابع خبری دولتی، با هدف پیگیری مطالبات مردمی، خودش یک خبر خوب است. چه آنکه اگر قدمی برداشته شود، تشویق و تبلیغ و اگر کوتاهی شود به سرعت افشا و اصلاح می شود. سرجمع این بازی، دو سربرد است چون هردو امیدآفرین است.
با این هجرت معنایی و روشی، زمین بازی خبرنگاری نیز تغییر کرده است و با این گستره جدید در منبع خبری، چشم خبرنگار وسعت دید پیدا می کند؛ اینجا باید دنبال خبر خوب گشت.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *