افزایش صادرات ضایعات پلاستیک آمریکا به کشورهای در حال توسعه

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: با توجه به اقدام چین مبنی بر بستن درهای خود به روی «زباله های خارجی»، صادرات ضایعات پلاستیک آمریکا به کشورهای درحال توسعه در جنوب شرق آسیا در شش ماهه اول سال جاری افزایش قابل توجهی یافته است.
سایت آن ارتد فاش می کند که صادرات ضایعات پلاستیک  از آمریکا به مالزی، تایلند و ویتنام از ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۸ افزایش زیادی یافته است. اما با توجه به حرکت این کشورهای جنوب شرق آسیا به سمت وضع ممنوعیت های وارداتی، از کالیفرنیا تا فلوریدا توده های پلاستیک های ضایعاتی هرروز بزرگ تر می شوند و صنعت بازیافت آمریکا از یک بحران رو به رشد در کشور سخن می گوید.
بر اساس مطالعه ای که درتابستان سال جاری منتشر شد چین به طور تاریخی بزرگ ترین وارد کننده ضایعات پلاستیک بوده و از سال ۱۹۹۲  به بعد ۴۵ درصد حجم واردات این کشور را تشکیل داده است. سال گذشته آمریکا حدود ۷۰ درصد ضایعات پلاستیک خود را به چین و هنگ کنگ ارسال کرده است. اما پکن درنظر دارد واردات ضایعات پلاستیکی کم کیفیت را متوقف کند و همین باعث شده که بازیافت کنندگان در غرب نگاه درازمدت تری را به مدل کسب و کار خود بیندازند. در انگلیس آمار و ارقام مربوط به صنعت بازیافت  حکایت از آن دارد که این بخش  از بحرانی به بحران دیگر حرکت می کند.
صادرات ضایعات پلاستیک آمریکا در شش ماه اول سال ۲۰۱۸ تقریبا یک سوم افت کرده است درنتیجه شرکت های انباشت ضایعات تلاش دارند مکان لازم را برای نگه داری ضایعات پلاستیک خود بیابند. این کاهش صادرات از  ۹۴۹۷۸۹ تن متریک (۲۰۱۷) به ۶۶۶۷۶۰ تن متریک (در سال ۲۰۱۸) رسیده است.
بر اساس یافته های یک تحلیلگر  داده های تجاری از دایره آمار آمریکا برخی کشورها ضایعات پلاستیکی بیشتری را از آمریکا پذیرفته اند.
درشش ماهه اول سال ۲۰۱۷ کمی بیش از ۴ هزار تن متریک از ضایعات پلاستیک ضایعاتی آمریکا به تایلند رفته است، که نشانگر افزایشی ۱٫۹۸۵درصدی است.
مالزی نیز افزایش مشابهی را تجربه کرده و واردات ضایعات پلاستیک آن ازآمریکا با ۲۷۳ درصد افزایش به ۱۵۷۲۹۹ تن متریک رسیده است.
ویتنام نیز شاهد افزایش قابل توجهی در میزان واردات ضایعات پلاستیک خود از آمریکا بوده و این رقم در شش ماهه اول سال جاری به ۷۱۲۲۰ تن متریک رسیده است.
صادرات ضایعات پلاستیک آمریکا به ترکیه و کره جنوبی نیز در همین دوره افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و به ترتیب به ۱۱۲۲۴ تن متریک و ۱۴۷۶۰ تن متریک رسیده است.
با وجود ممنوعیت چین، آسیا همچنان مقصد عمده صادرات ضایعات پلاستیک آمریکا محسوب می شود. در شش ماهه اول سال جاری ۸۱ درصد ضایعات پلاستیکی از آمریکا به آسیا رفته که درکل کاهشی ۷ درصدی را به نسبت سال ۲۰۱۷ نشان می دهد.

سیل زباله های غربی به سمت این کشورها، آنها را مجبور به وضع برخی ممنوعیت های وارداتی بر صادرات ضایعات غربی کرده است. درتابستان گذشته دولت مالزی به دلیل شکایت ساکنان این منطقه از آلودگی آب و هوای خود، کارخانه های فرآوری پلاستیک در بنتینگ در جنوب غرب کوآلالامپور پایتخت این کشور را مجبور به تعطیلی تاسیسات خود کرد.
ماه گذشته دولت این کشور مالیات وارداتی جدیدی را برای واردات ضایعات پلاستیک در نظر گرفت. همچنین مالزی الزامات سختگیرانه تری را برای مجوزهای عملیاتی در نظر گرفته و در پی تعطیل کردن کارخانجات فرآوری غیرقانونی است.
در ویتنام نیز ممنوعیت هایی به اجرا گذاشته شده است. در ماه می مقامات این کشور ممنوعیت موقت واردات ضایعات کاغذ و پلاستیک را از اواسط ژوئن تا اکتبر اعلام کردند. گفته می شود که از زمان به اجرا گذاشته شدن ممنوعیت های وارداتی چین، دو بندر بزرگ این کشور – تن کانگ کایمپ اینترنشنال و تن کانگ کات لای- به مکان انباشت بیش از ظرفیت ضایعات پلاستیک و کاغذ تبدیل شده اند.
در تایلند سیل ورود زباله ها دولت را وادار به تعیین بازرسانی برای کنترل تمام محموله های پلاستیک و لوازم الکترونیکی ضایعاتی به داخل کشور کرد. مقامات این کشور همچنین قول داده اند که اگر این ضایعات بدون تشریفات قانونی لازم وارد شده باشند، آنها را به مبدا اولیه خود عودت دهند.
کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که این مقصدهای ضایعات پلاستیک آمریکا که هر چه می گذرد پرطرفدارتر نیز  می شوند، بیش از این ظرفیت رسیدگی ایمن و متناسب با اقتضائات زیست محیطی را نداشته باشند.
رابین واینر مدیر عامل سازمان تجاری آمریکایی «موسسه صنایع بازیافت ضایعات» به آن ارتد گفته است: «برخی از این کشورها  فاقد زیرساخت های لازم در بنادر خود هستند یا جاده های لازم را برای مدیریت مناسب چنین حجم رو به رشدی از این مواد ندارند.»
«بازیافت کنندگانی که به شکل خلق الساعه وارد این بازار می شوند، تلاش دارند از مزیت این بازارهای در حال رشد برخوردار شوند، اما زمانی که مسئله اقدامات زیست محیطی، سلامتی و ایمنی به میان می آید، این کاررا به طرز مناسبی انجام نمی دهند.»

یک بحران جهانی
تمام این مسائل چالش بی سابقه ای را فراروی بازیافت کنندگان آمریکایی قرار می دهد. برنت بل مسئول بازیافت در مدیریت ضایعات، بزرگ ترین موسسه مدیریت ضایعات در آمریکا به آن ارتد می گوید: «ما در وضعیت هشدارآمیزی قرارداریم. این صنعت باید مصرف کنندگانی داخلی برای مواد ما پیدا کند.»
موسسات بازیافت که برای برآورده ساختن استانداردهای بالاتر زیرفشار قرار دارند، شاهد افزایش هزینه های خود بوده اند. درحالی که به طور سنتی مقامات بابت ضایعاتی که توانایی تبدیل شدن به کالاهای بازیافتی را داشتند از آنها پول دریافت می کردند، اکنون اندک اندک بابت خلاص شدن از شر این ضایعات مجبور به پرداخت پول نیز می شوند.
هم اکنون انباشت ضایعات هنگفتی در کالیفرنیا صورت گرفته که درحال حاضر پنجمین اقتصاد دنیا محسوب می شود و درنظر دارد به منظور تشویق مردم به کاستن از ضایعات پلاستیک خود، هزینه ای را در قبض شهروندان لحاظ کنند.
شهرهای ساحلی از نظر تاریخی بیشتر به صادرات ضایعات متکی بوده اند تا بازیافت آنها. سان دیگو اکنون با یک هزینه سالانه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری بابت پیمانکار ضایعات خود دست به گریبان است.
زو هلر معاون مدیر توسعه سیاستگذاری ها در کالریسایکل، سازمان مدیریت ضایعات ایالت کالیفرنیا می گوید: «مزایای زیست محیطی بازیافت هم اکنون هزینه هایی به همراه دارد که ما درکالیفرنیا قبلا متوجه آن نبودیم. آنچه که همیشه یک منبع درآمد بسیار سودآور بوده، اکنون به یک هزینه تبدیل شده است.»
در شهرهای کوچک و بزرگ سراسر آمریکا شرکت ها گام های مختلفی را برای مقابله با ضایعات انبار شده خود برداشته اند. برخی طرح های بازیافت خود را به حالت تعلیق درآورده اند و کارزارهایی آموزشی را آغاز کرده اند یا از پذیرش انواع خاصی از ضایعات پلاستیکی امتناع می کنند. برخی نیز از جمع آوری زباله از بیرون خانه ها خودداری کرده اند و مواد قابل بازیافت را به گورستان های زباله فرستاده یا آنها را سوزانده اند.
ساکنان ممکن است مجبور به پرداخت صورتحساب خاص ضایعات شوند: یک شهر در ورمونت به زودی دریافت هزینه از ساکنان خود بابت بازیافت را آغاز می کند. هزینه های جایگزین می توانند از طریق مالیات های بالاتر جبران شوند.
به طور کلی صادرات پلاستیک ضایعاتی آمریکا در شش ماهه سال ۲۰۱۸ ارزشی معادل ۲۷۰ میلیون دلار داشته که نسبت به سال پیش کاهشی ۹۰ میلیون دلاری را نشان می دهد.
بل از مدیریت ضایعات تصورات روشنی از اقداماتی که باید در این زمینه انجام شود دارد. او می گوید: «ما تولید کنندگان را تشویق به استفاده از درصد بالایی از مواد بازیافت شده در محصولات خود می کنیم. ما باید اطمینان حاصل کنید که روند بازیافت همراه با این کار نیز پاک است. برای کمک به سرمایه گذاری بالادستی در تاسیسات تولیدی به کمک های مالی بیشتری نیاز است تا شرکت های هر چه بیشتری بتوانند مواد بازیافتی را دریافت کنند واز آنها در ساخت محصولات جدید استفاده کنند.»
نویسنده:  جو سندلر کلارک و اما هاوارد (Joe Sandler Clarke and Emma Howard) روزنامه نگاران حوزه محیط زیست
منبع: yon.ir/qV2ao

انتهای پیام. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *