سفیری که اسناد سفارتخانه را دزدید

مجله فارس‌پلاس: بهمن‌ماه ۵۷ انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و جمهوری اسلامی پایه‌گذاری شد. این ماه در سال ۵۷ آنقدر حوادث عجیب و جالب داشت که مرور آن‌ها می‌تواند نکات تاریخی زیادی برای ما روشن کند. بر همین اساس تصمیم گرفتیم حوادث بهمن‌ماه ۱۳۵۷ را از روزنامه اطلاعات دنبال کنیم.

 

نام ۱۲ عضو کابینه انقلابی در اطلاعات امروز

گمانه‌زنی درباره ترکیب کابینه بازرگان در اواسط بهمن ۵۷ به یکی از موضوعات اصلی روزنامه‌ها تبدیل شده بود. اطلاعات در این باره نوشته است: «امروز صبح خبرنگار سیاسی اطلاعات در تماس با دفتر نخست‌وزیر منتخب امام، پیرامون اخباری که توسط خبرگزاری‌ها درباره ترکیب احتمالی کابینه مهندس بازرگان مخابره شده سوال کرد. گفته شد این اخبار به هیچ‌وجه صحت ندارد، بخصوص نام ارتشبد جم.

دفتر مهندس بازرگان در تماس امروز اعلام کرد: نخست‌وزیر موقت تماس‌های خود را برای تشکیل کابینه دنبال می‌کند و در چند روز آینده اسامی وزرا اعلام خواهد شد.

در حال حاضر حضور تنی چند از یاران و هم‌فکران مهندس بازرگان در کابینه حتمی است. این گروه کسانی هستند که در سال‌های اختناق در نهضت آزادی وجبهه ملی و جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر با بازرگان هم‌فکری داشته‌اند.

در محافل آگاه از نزیه به عنوان وزیر کار، احمد صدر حاج‌سیدجوادی به عنوان وزیر دادگستری، دکتر یزدی وزیر بهداری، عزالدین کاظمی وزیر خارجه، مهندس میناچی وزیر بازرگانی، دکتر سحابی وزیر علوم و آموزش و پرورش، مهندس معین‌فر وزیر صنایع، مهندس کتیرایی وزیر اقتصاد نام می‌برند. نام کسانی چون مهندس رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای، دکتر طباطبایی، ابوالحسن بنی‌صدر و دکتر توسلی نیز از جمله نام‌هایی هستند که به عنوان اعضای احتمالی کابینه از آنها یاد می‌شود.»

ژنرال هویزر از ایران رفت

«اطلاعات» در این باره نوشته است: «مقام‌های وزارت دفاع آمریکا فاش کردند که ژنرال هویزر خاک ایران را ترک گفته است. به ظاهرا منابع آمریکایی او مأموریت داشت در طول اقامت خود در ایران فرماندهان ارتش را از دست زدن به کودتا باز دارد.

به گفته این مقام‌ها هویزر مأموریت خود را با موفقیت محدود به پایان رسانده و پس از بازگشت به آمریکا جیمی کارتر و سایر رهبران دولت آمریکا در جریان اقدام‌های خود قرار داده و سپس به اروپا بازگشته است. وی معاون فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا است. بگفته بعضی مقام‌ها علت ترک ایران به وسیله هویزر آن بود که اقامت وی به احساسات ضد آمریکایی در ایران دامن می‌زد.

در آمریکا رسما اعلام شده بود که سفر هویزر با تلا‌ش‌های آمریکا در مورد مسئله وجود سلاح‌های پیشرفته آمریکایی موجود در ایران بستگی داشته است، اما مقام‌های نزدیک به دولت آمریکا می‌گویند ماموریت اصلی هویزر آن بود که بکوشد ارتشیان را ترغیب به کنار ماندن از آشوب‌های سیاسی نماید.»

هایزر در بخشی از کتاب خاطرات خود، به ماجرای تیراندازی نظامیان به‌طرف مردم در میدان انقلاب (روبه‌روی ستاد ژاندارمری) که طی آن چندین نفر کشته و تعداد دیگری نیز مجروح شده بودند، اشاره‌کرده و به‌طور مشخص بیان می‌دارد که دستور تیراندازی به‌طرف مردم را صادر کرده است.

اما هویزر بعدها در کتاب خاطراتش از جلسه با قره‌باغی رئیس ستاد ارتش می‌نویسد: «با استفاده‌ از گاز اشک‌آور و تیراندازی‌ هوایی بر سر تظاهرکنندگان‌ پرداخته‌ شود، اگر مؤثر نبود لوله‌ی تفنگ‌ها باید پایین‌ می‌آمد تا بفهمند که‌ ارتش‌ اهل‌ عمل‌ است‌. قره‌باغی فوراً با بختیار صحبت‌ کرد و بعد آجودانش‌ را خواست‌ و به‌ زبان‌ فارسی به‌ او دستور آتش‌ داد. قره‌باغی به‌ هویزر گفت‌: همان‌ طور که‌ تصمیم‌ گرفته‌ایم‌ عیناً عمل‌ خواهد شد.»

اردشیر زاهدی اسناد سفارتخانه را ربوده است

اردشیر زاهدی، داماد شاه، در روزهای آخر حکومت پهلوی سفیر ایران در آمریکا بود و تلاش زیادی کرد که اسناد این سفارتخانه را به سرقت ببرد. در گزارشی که در صفحه ۲ روزنامه اطلاعات ۱۸ بهمن ۵۷ منتشر شده آمده است: «در حالی که وزیر امور خارجه و مقامات عالی این وزارتخانه تاکیداً و مکرراً برکناری اردشیر زاهدی، سفیر سابق ایران در آمریکا، را اعلام می‌کنند جامعه کارکنان وزارت امور خارجه هر روز بر شدت اعتراض خود می‌افزاید.

جامعه کارکنان وزارت خارجه امروز طی یک اطلاعیه و همچنین نامه‌ای به مهندس بازرگان، رئیس دولت موقت، اعلام داشتند: علی‌رغم بیانات احمد میرفندرسکی، وزیر امور خارجه، که ماموریت اردشیر زاهدی پایان یافته است، وی هنوز در پست غصبی خود باقی است و ۱۲ تن دیپلمات‌های وطن‌خواه را به زور اسلحه مشتی ساواکی از سفارت اخراج کرده است.

در این اطلاعیه گفته شده که اردشیر زاهدی با کمک سرلشکر بازنشسته، رفیعی، که با وی نسبت نزدیک هم دارد، قفل گاوصندوق رمز سفارت را که تحویل یک کارمند وطن‌خواه بوده شکسته و اسناد را برده است.

در قسمت دیگری از این اطلاعیه گفته شده که زاهدی تمام بودجه سفارت را به حساب شخصی خود واریز نموده است.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *