اینجا در سال‌های پرافتخار قدم بزنید

گروه خانواده؛ معصومه اصغری: برای رفتن به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس انگار به گسستن از شهر نیاز داریم. جانمایی باغ‌موزه بی‌حرف به ما می‌گوید انگار از پیش برای این نیاز چاره اندیشیده شده است. با پیچ‌های ملایم از بزرگراه‌هایی که خودروهای کلافه کیپ هم دارد فاصله می‌گیریم. تپه‌های عباس‌آباد با آن چمن‌کاری یکدست و درخت‌های تازه هرس شده زیر نور کم‌جان آفتاب کم جان اسفند‌ماه چشم‌اندازمان شده‌اند. موازی با بوستان طالقانی پیش می‌رویم و به انتهای خیابان سرو می‌رسیم. سردر بزرگ طاقی شکل، مزار شهدای گمنام و ردیف تانک‌های زنگ‌زده به ما می‌گویند که راه را درست آمده‌ایم. اینجا موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. جایی که گشت‌وگذار در آن دوپهلو دارد:تفرج همگام با تأمل.

 

موزه‌ای درخور انقلاب و دفاع مقدس

کلنگ احداث بزرگ‌ترین باغ‌موزه کشور در سال ۸۵ به زمین خورد. مهندس ژیلا نوروزی از دانش‌آموختگان شناخته‌شده دانشگاه تهران در مسابقه طراحی این مکان از باقی رقبایش پیشی گرفت. ظرف مدت  کوتاهی  او به همراه تیمش ۷ تالار و محوطه‌ای با امکانات مکانیزه طراحی کردند و تهران بعد از گذشت ۲۲ سال از انقلاب اسلامی صاحب موزه‌ای درخور تاریخ زرین روزهای انقلاب و سال‌های دفاع مقدس شد.

 

یادگار پروازهای پرالتهاب جنگ

با عبور از یک زیرگذر به کناره رود دره می‌رسیم. مسیر آبراه جابه‌جا با فواره‌های مکانیزه پوشیده شده است. محوطه‌های گل‌کاری شده حوض‌های بزرگ باغ‌موزه را قاب گرفته‌اند. بالگردها و هواپیماهای جنگنده حالا غرشی ندارند و روی چمن‌ها کنار هم صف بسته‌اند. مقابل هرکدام از آن‌ها تابلویی قرار داده‌شده که ویژگی‌هایشان را به مخاطبان معرفی می‌کند. سالن‌های متعدد همایش و پخش فیلم‌های ۵ بعدی در کناره‌های رود دره جانمایی شده‌اند. سالن گرد سراسرنما، ظاهر مدرنی به این چشم‌انداز داده و تماشای مناره‌های مسجد خرمشهر و یادآوری روز سوم خرداد حس غرور و شادی را در دلمان زنده می‌کند.

 

ملاقات با تالارهای ۷ گا نه

تالارهای اصلی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طوری تعبیه و طراحی‌شده‌اند که مخاطب آن به‌راحتی بتواند سیر تاریخی مبارزات انقلابی تا پیروزی در جنگ تحمیلی را به چشم ببیند و به گوش بشنود. دکتر امیر مسعود احمدی مدیر روابط عمومی موزه می‌گوید در این مرکز با استفاده از فناوری‌های روز امکاناتی گرد هم آورده شده تا نسلی که انقلاب و دفاع مقدس را ندیده‌اند به‌راحتی بتوانند خودشان را در موقعیت آن سال‌ها قرار دهند و واقعیت‌ها را نه با حرف‌های تکراری بلکه با تصاویر مستند و واقعی نظاره کنند: «بسیاری از والدین این دغدغه رادارند که برای تفرج و گردشگری به مکان‌هایی بروند که کودکان و نوجوانانشان در کنار تفریح از آموزه‌های ارزشمند نیز بهره‌مند شوند. تالارها و محوطه موزه انقلاب اسلامی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که این امکان را به خانواده‌های ایرانی هدیه می‌دهد. آشنایی نسل جوان بافرهنگ انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس از ضروریات امروز نظام است و امروز این مهم با استفاده از به‌روزترین تجهیزات الکترونیکی و به جذاب‌ترین شکل ممکن در باغ‌موزه دفاع مقدس اجرایی می‌شود.»

 

تالار آستانه

نخستین تالاری که پیش روی مخاطبان موزه قرارگرفته آستانه نام دارد. این دالان که با ۳۸ مانیتور و قاب‌ها و تصاویر از تاریخ و پیشینه ایران میزبان بازدیدکنندگان است آستانه‌ای برای ورود به تفکر و تمرکز بر تاریخ پرفرازونشیب ایران شده است. مخاطب با ورود به این تالار تصاویر مستندی از مبارزات آزادیخواهان از دهه ۳۰ تا پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ را نظاره می‌کند. در این دالان یکسره صدای شعار و الله‌اکبر می‌شنوی. نمایان کردن ریشه‌های مردمی انقلاب و مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ از مهم‌ترین اهداف طراحی نماها و پخش مستندها در تالار آستانه است.

 

تالار حیرت و حقانیت

چرایی ورود ایران به ۸ سال جنگ با کشور همسایه‌اش عراق از سؤال‌ها و دغدغه‌های تمام‌نشدنی نوجوانان و جوانان است. تالار حیرت و حقانیت بدون شعارپردازی و با بازسازی واقعیت‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین پاسخ را برای نسل امروز انقلاب روی دایره می‌ریزد. با ورود به این تالار تصویر پاره کردن مصوبه شورای امنیت در رابطه با حریم مرزی این به‌طور مداوم تکرار می‌شود. صدای صدام را می‌شنویم که می‌گوید ما یک‌هفته‌ای ایران را اشغال می‌کنیم! ماکت‌های بمباران شهرها، گذرها و کلاس‌های درس شاید برای والدین آشنا به نظر برسد اما نوجوانان و جوانان با دیدن این فضاها به فکر فرو می‌روند و در سکوت پاسخ قاطعی برای سؤال‌هایشان می‌یابند. ایران برای دفاع از اسلام و انقلاب و تمامیت ارضی خود پا به این جنگ تحمیلی کشید و از آن سرافرازان بیرون آمد.

 

تالار دفاع

تالار روح‌الله، ورود به سنگرهای سرد و گرم برای آشنایی مخاطبان با شرایط رزمندگان در آب‌وهوای مختلف خط مقدم جبهه‌ها، تصاویر مستند اعزام هزاران رزمنده داوطلب به جبهه‌ها و بایکوت‌های خبری رسانه‌های بیگانه در شرایط سخت ایرانیان بعد از هجوم سراسر هوایی و زمینی نیروهای رژیم بعث عراق از دیدنی‌های این بخش از موزه انقلاب و دفاع مقدس است. در این تالار با استفاده از یک دیوار منحنی lED تصاویر مستندی از نقش امام خمینی در رهبری ۸ سال دفاع مقدس پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

 

تالار آرامش و مقابله

کودکان و نوجوانان شما با ورود به این تالار می‌توانند پای میز فرماندهان و سرداران نامی ۸ سال دفاع مقدس بروند. در آستانه تالار پرده‌ای از مه روبه روی شما قرار می‌گیرد. در این پرده سربازان بعثی به‌سوی شما پیش روی می‌کنند اما زمانی که به آن نزدیک شوید آن‌ها به‌سرعت پا به فرار می‌گذارند. هولوگرام شهید آویزی که روایت ۷ دقیقه‌ای از شهید آویزی از دفاع مقدس است، تماشای نام و نقشه‌های عملیات‌های مهم ۸ سال دفاع مقدس که روی دیوارها پرینت شده‌اند، نمایش نابرابری‌های جنگ و نقش منافقین در دفاع از رژیم بعث عراق از مهم‌ترین بخش‌های بازدید از این تالار است.

 

تالار شهادت

برای عبور از تالار پنجم موزه باید از پلی چوبی گذر کنید. با ورود به این پل معلق تصاویر نام‌های مردان بزرگ این آب‌وخاک که همگی آن‌ها دست پروژه مکتب امام خمینی (ره) بودند را بر دیوارهای اطراف مشاهده می‌کنید. شهدا از پل دنیا عبور کردند و به جهانی باقی پا گذاشتند. پل تالار شهادت با زبان بی‌زبانی به ما می‌گوید هرچه غیر شهادت است رنگ و بوی مرگ‌ومیر و فنا دارد و تنها با قدم گذاشتن در مسیر حق می‌شود باقی ماند و پا به جرگه ماندگاران کشید.

 

تالار پیروزی

در این تالار حسی از غرور و سرافرازی در فضا شناور است. پخش تصاویر مستند از قبول قطعنامه ۵۹۷، افزایش تحریم‌ها علیه ایران، فعالیت‌های ناکام گروهک منافقین در عملیات مرصاد تحمل مردم در بحران‌های اقتصادی و سیاسی بعد از جنگ از بخش‌های متعدد بازدید تالاری است که نام پیروزی باصلابت روی آن نشسته است.

 

تالار سرانجام

با ورود به این تالار ۹ آینه تصویری از صندلی خالی حضرت امام (ره) در جماران را به تصویر می‌کشند. حزن از فقدان معمار انقلاب اسلامی با نمایی از بالکن حسینیه جماران که یادآور جایگاه امام در رهبری انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس بود و تصویری از مراسم باشکوه تشییع پیکر ایشان ادامه می‌یابد. با پیش روی در تالار سرانجام، تصاویر مستندی از جلسه فوق اعاده مجلس خبرگان برای انتقال رهبری به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را مشاهده می‌کنیم. تصاویر بعدی حاوی اطلاعاتی درباره مبارزات ایشان در زمان طاغوت و حضورشان در جبهه‌های نبرد است. پخش سند ۲۰ ساله، تصاویری از کتاب صحیفه نور حضرت امام (ره) و تصاویری از راهپیمایی ۲۲ بهمن در ۴۰ سال گذشته از دیگر بخش‌های بازدید از این تالار است.

 

سنگری برای مقاومت

با خروج از تالارهای هفتگانه مناره‌ها و گنبد مسجد جامع خرمشهر در زمینه‌ای از آسمان آبی بی ابر خودنمایی می‌کند. مسجد جامع خرمشهر در سال‌های دفاع جانانه مردم این شهر ماهای زخمی‌ها و سنگر آموزش نیرو و اعزام رزمندگان بود. این مسجد از همان روزها نماد ایثار و مقاومت شد و ساخت ماکت با ابعاد واقعی از آن جلوه‌ای زیبا و عرفانی به چشم‌انداز فراخ باغ‌موزه بخشیده است. این روزها رواق جلوخان این مسجد جایی برای گرفتن عکس‌های خانوادگی بازدیدکنندگان موزه شده است.

 

بهای بلیت موزه

نگهداری از تجهیزات مکانیزه بی‌شمار در محوطه، تالارها، رود دره، سالن‌های نمایش فیلم و سراسرنما هزینه‌های هنگفتی دارد. بااین‌حال برای بهره‌مندی هر چه بیشتر همه اقشار جامعه از تفرج‌گاه و موزه انقلاب و دفاع مقدس، بلیت موزه با تخفیف ۵۰ درصدی به مخاطبان عرضه می‌شود. قیمت بلیت این مکان فرهنگی از ۱۲ هزار تومان به ۶ هزار تومان تقلیل پیداکرده تا خانواده‌های بیشتری مهمان این باغ‌موزه شوند.

 

جای پارک در همین نزدیکی

اگر با خودروی شخصی به موزه انقلاب و دفاع مقدس می‌روید به‌ راحتی می‌توانید خودرویتان را در خیابان سرو پارک کنید. این معبر وسیع سواره‌رو حدفاصل باغ‌موزه و بوستان طالقانی قرارگرفته و مراجعه‌کنندگان معمولاً به‌راحتی می‌توانند در آن اقدام به پارک خودروهایشان در خط‌کشی‌های از پیش تعیین‌شده کنند.

 

دسترسی به موزه

موزه انقلاب و دفاع مقدس به شکل طولی بین ایستگاه‌های شهید همت و میرداماد قرارگرفته است. ایستگاه متروی حقانی و پایانه‌های مسافربری در ایستگاه میرداماد و همت از دیگر راه‌های دسترسی به این تفرج‌گاه هستند.

 

همسایه‌های فرهنگی موزه

باغ کتاب تهران، مجموعه فرهنگی در اراضی عباس‌آباد، بوستان آب‌وآتش، بوستان طالقانی و پل طبیعت فاصله زیادی با باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ندارند. بعد از بازدید این موزه بدون نیاز به وسایل نقلیه می‌توانید مهمان این مراکز گردشگری شوید.

 

ساعت بازدید از موزه

برای بازدید از باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دست بازی دارید. این مرکز برخلاف برخی از موزه‌ها در روزهای تعطیل به روی مراجعه‌کنندگان باز است. شما از ساعت ۹ تا ۲۲ می‌توانید از برنامه‌های این موزه بهره‌مند شوید. برای استفاده از نمایش‌ها و برنامه‌های جانبی بهتر است در رأس ساعت‌های بین ۹ تا ۲۲ در این موزه حضورداشته باشید. موزه انقلاب ۲۰۵ هزار مترمربع وسعت دارد. برای تفرج در بخش‌های مختلف آن و یک گشت‌وگذار خانوادگی به زمان تقریبی ۳ تا ۴ ساعت نیاز خواهید داشت.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *