اسفند با طعم ته دیگ و پارکی ۵۲ ساله

گروه خانواده؛ سمیه دهقان‌زاده: اسفند که از نیمه می‌گذرد، دویدن تا رسیدن به بهار و تازگی و نوروز بیش از پیش خودنمایی می‌کند و انگاری قرار است دنیا زیر و رو شود، همه در تکاپو و حرکتند و چه چیز بهتر از امید به آینده و تلاش برای آن. امیدی که از رستاخیز طبیعت شروع می‌شود و تا خانه‌هایتان رسوخ می‌کند که صد البته نمود بیرونی‌اش خانه تکانی و خرید عید است! اما در این میان قرار نیست عزیزان و خانواده‌های‌مان از آخر سال متنفر شوند و از خانه فراری، پس بیایید میان این شلوغ‌بازار اسفند برای خود و اعضای خانواده‌تان فراغتی قائل شوید و آخر هفته؛ حتی شده چند ساعت را به خوشی و دورهم بگذرانید. نگران نباشید پیشنهادهای ما هم برای بهتر شدن این ایام سر جایش هست و آماده خواندن.

 

پارکی ۵۲ ساله با چاشنی رنگین کمان رنگ‌ها

میانه‌تان با دار و درخت و طبیعت وسط شهر، آن هم شهر تهران چطور است؟ آخر هفته برنامه خانه تکانی خانوادگی ریخته‌اید و نمی خواهید با پارک رفتن وقت‌تان تلف شود؟ حق دارید، اما خب خانواده هم حق دارند برای کمی استراحت و نفس چاق کردن بعد هم کار و تلاش دوباره.
پس عجالتا، غر و پیش‌داوری و خستگی ممنوع. صبح، ظهر یا عصر هر کدام که بیشتر جواب می‌دهد کمی خوراکی بردارید و از کارگر شمالی خود را به بلوار کشاورز و بعد از آن به پارک لاله برسانید، می‌دانم که خیلی وقت‌ها از کنارش رد شده‌اید بعضی وقت‌ها هم واردش شده، گشتی زده‌اید و رفته‌اید پی کار و زندگی تان.

اما بیایید این بار دقیق‌تر نگاهش کنید و به فراخور جمعیت همراه و وقت و انرژی تان بیشترین حظ را از یک بوستان خوش آب و رنگ ببرید.

پارک لاله، امسال که بگذرد ۵۲ سالش پر می‌شود، اما این آخر هفته که  به آن سر بزنید خواهید دید که اصلا شبیه موجوادات کم حوصله و جا افتاده نیست و آماده است اندازه ۳۵ هکتار وسعتش صفا و خوشی را به شما هدیه دهد. از شمشادهای خوش رنگ و ریخت تا چنار و سرو نقره‌ای و اقاقیا همه نوید بهار می‌دهند.

اگر جمع‌تان والیبال، بسکتبال یا فوتبال دوستند، مایه‌اش یک توپ است و کمی هیجان، آن وقت است که پارک لاله جان می‌دهد برای بازی توپ و تور و انرژی جمع کردن.
اما اگر خیلی با جنب و جوش جور نیستید میزهای شطرنج منتظر شما هستند که مهره بچینید و سختی‌ها و رقیب را با هم کیش و مات کنید.
بعد خوراکی‌هایتان را که میل کردید می‌توانید بچه‌های جمع‌تان را به یکی از سه زمین بازی در مرکز، شمال غربی، جنوب غربی پارک ببرید و بگذارید در فضای ایمن آن تا می‌توانند تلافی آپارتمان نشینی را در بیاوردند و بچگی کنند. در ضمن خود نیز می‌توانید به ضلع جنوب شرقی سر بزنید و با تماشای آب‌نما و جویبارهای مارپیچ تصور کنید در  نمونه‌ای شاخص از پارک‌های ژاپنی قدم می‌زنید. البته آب‌نماها زیاد است و دیدنی؛ از  آبنماهای سنگی و مسجد گرفته تا آبنمای مرکزی و پلکانی.  در این میان حتی می‌توانید با تندیس مشاهیری چون ابوریحان و خیام هم خوش و بش کنید و لذت ببرید، راستی غروب آفتاب که در پارک باشید، رنگ‌پردازی رنگین کمانی حاشیه پارک را روشن می‌کند و گویی شما میان آسمانی از روشنی و تاریکی قدم می‌زنید، آن وقت است که خوشی‌تان تکمیل می‌شود. بوستان گردی تان بخیر‌.

به دیدن دستباف‌هایی از جنس عشایر بروید

حال که تا اینجا آمده‌اید، چه خوب می‌شود به ضلع شمالی پارک هم سر بزنید و به موزه فرش ایران بروید، حتی لازم نیست به داخل موزه سر بزنید چراکه در محوطه آن نمایشگاهی هنری، پر اصالت و رنگارنگ برپاست.
نمایشگاه فرش دستباف که دسترنج هنر عشایر مملکت‌مان است با بهترین‌هایش چند روزی در موزه فرش و چهار راه فاطمی سکنی گزیده تا هم نگاه من و شما از فرش‌های ماشینی و انواع موکت به دستباف‌هایی از جنس عشایر روشن شود، هم عرضه مستقیم انواع دستباف‌ها با قیمتی مناسب ارائه. پس تا فرصت باقیست به این نمایشگاه متفاوت هم سر بزنید، خدا را چه دیدید، شاید جز نگاهتان، گوشه‌ای از خانه‌تان هم با دستبافی هنرمندانه پر شد!
راستی می‌توانید کمی هم آن طرف تر بروید و در بازارچه خوداشتغالی پارک هم قدم بزنید، خرید کنید، خوراکی نوش جان کنید و خلاصه حظی ویژه ببرید.

 

آخر هفته با طعم استانبولی و ته دیگ

خب، دل در دل‌تان نیست که به خانه برگردید و به کارها برسید؟ امر، امر شماست و روز، روز شما! بفرمایید این هم خانه و کارهایش که تکان نخورده‌اند تا بیایید و سر و سامانش دهید.
فقط نگویید که قرار است ناهار و شام حاضری باشد و بچه‌ها و بزرگ‌ترهای جمع، مزه آخر هفته به کامشان خیلی ننشیند‌. اگر مانده‌اید قرار است چه غذایی که را دورهمی بخورید‌، بی هیچ تشریفات و با افتخار پیشنهاد ما برای شما استانبولی پلو است. مایه‌اش برنج و رب و گوجه و کمی سیب زمینی است. اما می‌دانید چه چیز این غذای همه پسند و فست فود ایرانی را جذاب‌تر می‌کند، اینکه اگر در جمعتان بچه‌هایی هستند با نظارت شما ته دیگ سیب زمینی یا نان استانبولی را آنها تهیه کنند، حتی اجازه دهید ته دیگ کمی تا دیواره‌های قابلمه هم بالا بیاید که هم خدا را خوش می‌آید و هم بنده‌های ته‌دیگ دوستش را! خوشمزگی ته دیگ خانوادگی پز و خوشی دورهمی خانوادگی نوش جانتان.

 

 درخت بکارید، اکسیژن درو کنید

خب حال که حرف خورد و خوراک شد، شاید دل‌تان بخواهد خود و خانواده تان را به چند نفس اکسیژن بیشتر مهمان کنید، اگر این طور است این روزها که نام درختکاری بر آن گذاشته‌اند و نهال رایگان هم توزیع می‌کنند، وقتش هست. این کوی و این هم نهال‌ها.
اما شاید خانه‌تان حیاطی مشاع دارد یا آپارتمان‌تان از محیط سبز و حیاط، چند قدمی تراس نصیبش شده. غم‌تان نباشد گلدان و بذر و نهال‌های کوچک و جمع و جور، تا دل‌تان بخواهد این روزها رونق دارد. حال کافیست این موجودات دوست داشتنی و پرسود را به تراس و حیاط خلوت هر جا از خانه که صلاح دانستید راه دهید، نهال بکارید و اکسیژن و نشاط درو کنید.

 

“باید دریایی باشد” ، حال خوب کن هفته

اما ممکن است نه حال و هوای پارک و نمایشگاه داشته باشید، نه مشارکت در آشپزی و درختکاری مناسب احوال‌تان باشد. خب دوای این بی حوصلگی یک فقره کتاب شسته و رفته و حال خوب کن است؛کتاب “باید دریایی باشد”.
به ویژه اینکه این آخر هفته با میلاد امام محمد باقر علیه السلام عجین و مبارک شده، این کتاب عجیب جواب می‌دهد. پس بیایید دلتان را به دریا بزنید و “باید دریایی باشد”؛ زندگی نامه‌ای متفاوت از این امام بزرگوار که محمد پوروهاب آن را نوشته و انتشارات جمکران، منتشرش کرده را، بخوانید.
 قصه ای پر کشش دارد و داستان‌های کوتاهش مخصوص آخر هفته شماست، آنقدر سر ذوق‌تان می‌آورد که شاید یک روزه همه کتاب را بخوانید و تمام کنید. پس تنبلی نکنید و کمی همدم یار مهربان شوید که ضرر نمی کنید.

 کم کم آخر هفته‌تان رو به اتمام است؛ تبریک می‌گویم شما توانستید به همین سادگی و البته به خوشی، این ایام شلوغ را به یک موقعیت برای با هم بودن تبدیل کنید. راه‌تان مستدام و دلتان شاد.

 

انتهای پیام/
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *