چین چگونه جریان تجارت با یوآن را تسهیل کرده است؟

به گزارش خبرگزاری فارس، مقاومتی نیوز نوشت: چین جهت ارائه خدمات پرداخت و تسویه برای مؤسسات مالی و بانک هایی که با یوآن تجارت بین المللی می کند، سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی (CIPS) را ایجاد کرده است. CIPS یک زیرساخت مالی با اهمیت در تجارت بین المللی چین است.

CIPS زیرساخت مالی مهم در تجارت بین المللی چین

این سیستم پرداخت در اصل به دنبال تسهیل جریانات تجاری و مالی است که با یوآن چین انجام می شود. ساخت CIPS در دو فاز انجام شده است. در فاز اول فرآیند تجارت فرامرزی با استفاده از یوآن چین تسهیل شده است و از پرداخت های تجارت فرامرزی کالاها و خدمات، سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی، تأمین مالی فرامرزی و انتقال وجه فرامرزی اشخاص حمایت شده است.

ویژگی اول این سیستم، پردازش پرداخت های خرد مشتریان شخصی و مؤسسات مالی به شکل لحظه ای و به طور تمام وقت است. ویژگی دوم این سیستم این است که با ایجاد یک نقطه دسترسی، مشترک های مستقیم می توانند از خدمت «تسویه مرکزی» بهره ببرند.

چین چگونه جریان تجارت با یوآن را تسهیل کرده است؟

ویژگی سوم این سیستم به استاندارد بین المللی پذیرفته شده آن برمی گردد که تجارت بین المللی را تسهیل می کند. ویژگی چهارم، ساعت کاری CIPS است که کلیه مناطق زمانی اصلی در آسیا، اروپا، آفریقا و اقیانوسیه را پوشش می دهد. ویژگی پنجم استفاده کنندگان مستقیم از این سیستم است که در سرزمین اصلی چین حضور دارند و با استفاده از «خطوط ویژه» به سیستم متصل هستند.

از سال ۲۰۰۹ بانک مرکزی چین تعدادی اقدام سیاستی برای تسهیل استفاده از یوآن در تجارت و سرمایه گذاری فرامرزی و پذیرش بین المللی این ارز اتخاذ کرده است. همچنین بانک های عامل یوآنی و بانک های تسویه یوآنی برای حمایت از پرداخت های یوآنی در عرصه بین المللی طراحی و تعیین شده اند.

باتوجه به اینکه یوآن تبدیل به دومین ارز اصلی پرداخت های بین المللی در چین و چهارمین ارز مورد استفاده در سراسر جهان شده است، لذا دولت چین این ضرورت را دریافته است که زیرساخت های لازم برای حمایت از توسعه تجارت و پرداخت با استفاده از یوآن را ایجاد کند.

دسترسی مستقیم و غیرمستقیم کشورهای مختلف به سیستم پرداخت CIPS

ساخت سیستم پرداخت و تسویه CIPS پس از مطالعه دقیق، کامل و با همکاری فعال و حمایت بانک های تجاری و بانک مرکزی چین، شروع شد. حزب کمیته مرکزی و شورای دولتی اهمیت زیادی برای این پروژه قائل شده است.

لی کینگ، نخست وزیر چین در گزارش کار ارائه شده در نشست های دولت در سال ۲۰۱۵ اشاره کرده است که ضروریست سرعت ساخت CIPS برای بهبود خدمات جهانی تسویه یوآنی افزایش یابد.

فاز اول CIPS در اکتبر ۲۰۱۵ راه اندازی شد. در ابتدای کار ۱۹ بانک تجاری در سرزمین اصلی چین به عنوان مشارکت کنندگان دارای دسترسی مستقیم و ۱۷۶ مشارکت کننده دارای دسترسی غیر مستقیم از بیش از ۵۰ کشور و منطقه و از ۶ قاره جهان به این سیستم دسترسی پیدا کرده اند.

بهره برداری از این سیستم پرداخت به عنوان نقطه عطفی در توسعه و گسترش زیرساخت های بازار مالی در چین، پیشرفت های عمده ای در ایجاد یک سیستم پرداخت مدرن است که از پرداخت های داخلی و خارجی که مبتنی بر یوآن هستند، پشتیبانی می کند.

علاوه براین CIPS با اصول زیرساخت های بازار مالی و سایر الزامات قانونی بین المللی مطابقت دارد و در فرآیندهای بین المللی سازی یوآن تقویت خواهد شد.

منبع: شرکت سیستم پرداخت بین بانکی بین المللی چین yon.ir/qhAnI

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *