بازگشت «چادر قجری‌ها» به عودلاجان

گروه تفریح و نشاط؛ سعیده اسدیان: اگر دلتان برای خریدهای خانوادگی با طعم و رنگ قدیمی تنگ شده می‌توانید سری به بازارچه عودلاجان بزنید، جایی که این روزها به محلی برای فروش صنایع دستی و سوغات شهرهای مختلف ایران تبدیل شده است.

عودلاجان یا اودلاجان از محله‌های قدیمی شهر تهران است که از غرب به خیابان ناصر خسرو، از شرق به خیابان ری، از شمال به خیابان امیرکبیر و از جنوب به خیابان ۱۵ خرداد منتهی می‌شود.

بازارچه عودلاجان به دلیل قرار گرفتن نخستین بانک و صرافی ایران در خودش در میان بخش‌های دیگر بازار از امتیاز ویژه‌‌ای برخوردار بود. ساکنان این محله در قدیم بیشتر کلیمی و زرتشتی بودند و برخی از مشاهیر تاریخ معاصر ایران مثل خاندان قوام‌الدوله، خاندان مستوفی، نصیرالدوله و سید حسن مدرس در عودلاجان ساکن بودند و خانه‌های پر اتاق این محل در عرف عوام به خانه قمر خانم معروف بود.

این روزها در گذرگاه تاریخی و گردشگری عودلاجان زمان به عقب کشیده شده و امکان استفاده از لباس‌ها و چادرهای قجری و روبنده‌های سفید معروفش برای بازدیدکنندگان فراهم است.

کافی است یک روز صبح خودتان را به مترو میدان امام خمینی برسانید و از آنجا با طی کردن مسیری به انتهای خیابان باب همایون بروید تا قطارهای گردشگری عودلاجان که از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ فعال هستند، شما را به این بازارچه قدیمی برسانند.

برای رفتن به این بازارچه که در ایام ماه مبارک رمضان تا ساعت ۱۲ شب فعال است هم می توانید از متروی ۱۵ خرداد به سمت بازار آهنگرها بروید و هم می‌توانید با ورود به خیابان پامنار و رسیدن به خیابان مروی وارد کوچه حاجیها شوید و از بازار عودلاجان دیدن کنید.

اگر در روزهای وسط هفته قصد رفتن به بازارچه عودلاجان را داشته باشید باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در غیر این صورت از ظهر پنجشنبه به بعد پارکینگ زمردی و خیابان‌های پامنار و ۱۵ خرداد مکان‌های مناسبی برای پارک کردن خودرو است. ضمن اینکه پنجشنبه‌بازار عودلاجان تا ساعت ۱۲ شب فعال است و شما می‌توانید از انواع صنایع دستی و آنتیک فروشی‌ها دیدن کنید و سوغاتی‌های شهرهای مختلف را تهیه کنید که به ادعای فروشندگان، قیمت‌ها در این بازارچه تا ۴۰ درصد ارزان‌تر از جاهای دیگر است.

یکی از ابتکار‌های جالب توجه در این بازارچه، پیشگیری از دیوارنویسی با احداث دیوار یادگاری است، با این شیوه که در طی مسیر با بنری برخورد می‌کنید که روی آن با ادبیات قدیم نوشته شده که اگر می‌خواهید از خودتان یادگاری به جای بگذارید، می‌توانید با مراجعه به حجره مدیریت، یک تکه سفال بگیرید و با نوشتن یادگاری، آن را روی دیوار مخصوص بچسبانید.

 

در بازارچه عودلاجان انواع و اقسام رستوران و کافه برپا شده تا هر کس با هر سلیقه و توان مالی امکان خرید داشته باشد. همچنین در این بازار می‌توانید با فرهنگ خوردن چای در ایران هم آشنا شوید، در این قسمت می‌توانید بفهمید که چای دیشلمه و لب دوز چیست و چای مراسم خواستگاری چگونه بوده است.

یکی دیگر از اقدامات جالب در این بازارچه ایجاد «دیوار مهربانی با حیوانات» است. شما می‌توانید باقی مانده غذای‌تان کنار این دیوار بریزید تا حیوانات گرسنه از آن استفاده کنند، حتی می‌توانید برای کبوترها هم در همین قسمت دانه بریزید.

آرش سرلک که در حال حاضر از سوی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی مسئولیت این بازارچه را بر عهده دارد، می‌گوید: «ما لباس‌های قجری را از شهرک سینمایی اجاره کردیم و ۲۰ چادر قجری از روی این مدل‌ها دوخته‌ایم تا مردم هنگام بازارگردی با پوشیدن این لباس‌ها حس و حال قدیم را تجربه کنند. ضمن اینکه ما در ماه مبارک رمضان جشنواره غذاهای سنتی ایرانی را در این بازارچه راه‌اندازی خواهیم کرد و تا ساعت ۱۲ شب پذیرای خانواده‌ها خواهیم بود، با توجه به نزدیکی مسجد ارک به بازارچه و حضور مردم در ایام ماه مبارک رمضان در محدوده بازار، عودلاجان می‌تواند اوقات فراغت خوبی را برای خانواده‌ها رقم بزند.

اکثر محصولات این بازارچه حاصل کار زنان هنرمند است و بیشتر صنایع خانگی در اینجا به فروش می‌رسد، از ۵۰ حجره این بازار که پیش از این پلاستیک فروشی بودند ۱۱ حجره فعال شده‌اند و اقدام به فروش صنایع دستی کرده‌اند مابقی حجره‌ها هم، به مرور که پاخور بازار بهتر شود قطعاً مشتاق ادامه کار خواهند شد.

 این بازارچه با تمرکز بر شعار سال ۹۸ مبنی بر رونق تولید در حال اجراست و تمام تمرکز ما حمایت از کالاهای ایرانی است، ضمن اینکه قیمت‌ها در این بازارچه به مراتب پایین‌تر از جاهای دیگر است اما عدم اطلاع خانواده‌ها و گردشگران باعث شده این مکان مهجور بماند.»

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *