از متری کتاب خریدن تا برای آتش زدن کتاب فروختن

به گزارش خبرگزاری فارس، ایبنا نوشت: رضا غیبی، مدیر کتابفروشی گنجنامه از فروشندگان کتاب بیش از ۳۰ سال است که مشغول به فعالیت در این حوزه است. او عواملی مانند گرانی کاغذ و کتاب و شیوع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را در رکود بازار کتاب؛ حتی بازار کتاب‌های دستِ دوم دخیل می‌داند. غیبی دراین‌باره به ایبنا گفت: کتاب و فرهنگ، نو و دسته دوم ندارد، هر دو ضعیف شده‌اند،  ما سعی می‌کنیم کتاب‌ها را ارزان بفروشیم؛ در واقع قیمت را براساس جیب مشتری تعیین می‌کنیم اما با این حال مشکل داریم و بازار بی‌رونق است.

 قیمت کاغذ آنقدر بالا رفته که حتی گاهی برای کسب درآمد، کتاب‌ها را برای خمیر کردن می‌فروشیم. کتاب‌های علمی که خیلی قدیمی شده‌اند و کتاب‌هایی که از نظر فیزیکی آسیب دیده‌اند هم همین سرنوشت را دارند.
 
 پایین آمدن میزان فروش باعث شده که در سال‌های اخیر برای اینکه کتاب‌هایمان مدت زیادی در کتابفروشی باقی نماند، معاوضه کتاب هم داشته باشیم.

از خریدهای متری کتاب تا آتشِ صحنه‌های اکشن

 جز دانشجویان و افرادی که رمان می‌خرند، ما چند قشر مشتری داریم: مشتریانی که متری کتاب می‌خرند؛ یعنی کتابخانه یا قفسه‌ای در خانه خود ساخته‌اند و برای پر کردن فضای آن، کتاب می‌خرند و دوم دسته‌ای هستند که برای آتش زدن، کتاب می‌خرند. اینها معمولا کتاب‌ها را برای ساخت فیلم می‌خرند و در صحنه‌ای اکشن از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 
  وضعیت بازار خیلی خراب است، مشتری برای هر کاری هر کدام از کتاب‌ها را بخواهد به او می‌فروشم و برایم فرقی ندارد که بخواهد با آن چه کاری انجام دهد، کتاب‌هایی که برای استفاده در دکور خانه یا ساختن صحنه‌های اکشن فیلم‌ها به فروش می‌رسد.

کتاب‌های دست دوم از کجا تامین می‌شوند

بیشتر در روزنامه آگهی می‌دهیم و افراد کتابخانه خود را به ما می‌فروشند و از این طریق کتاب‌های دست دوم را برای فروش جمع‌آوری می‌کنیم.

 افرادی که ایران را برای همیشه ترک می‌کنند، یا زن و شوهری که به دلیل وضعیت اقتصادی مجبور شده‌اند خانه خود را کوچک کنند یا به اجبار یکی از آن‌ها، کتاب‌های خود را می‌فروشند. در مواردی هم فوت شدن صاحب کتاب‌ها باعث می‌شود که ورثه همه کتاب‌های کتابخانه او را بفروشند.

 کتاب برای اینکه در مغازه‌های کتاب‌فروشی دست دوم به فروش برسد باید یک روند حداقل دو ساله را طی کند. در چند سال اخیر کتابی که به دست دوم فروشی‌ها برسد، منتشر نشده است، عمده کتاب‌های موجود در فروشگاه ما همان کتاب‌هایی قدیمی و کلاسیک است.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *