کدام دیپلماسی؟ قلدری آمریکا با ۳۶ کشور جهان تنها ظرف یک هفته

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: چند روز گذشته برای دیپلماسی آمریکا روزهای شلوغی بوده و کار روابط آمریکا با بیش از ۳۰ کشور جهان به جایی رسیده که تنها طی یک هفته، تهدیدات، التیماتوم ها و تحریم هایی را متوجه آنها کرده است. 
مکزیک تازه ترین این اهداف است و آمریکا تک تک صادرات این کشور را هدف تعرفه ای  ۵ درصدی قرار داده که به تدریج تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند، تا جایی که مکزیک جریان مهاجران آمریکای لاتین به درون ایالات متحده را متوقف کند تا پرزیدنت دونالد ترامپ بتواند یکی از وعده های انتخاباتی خود را محقق کند. بگذریم که بیشتر این مهاجران حتی از مکزیک هم نیستند.
در طرف دیگر جهان گفته می شود که هند مجبور به انتخاب بر سر یک دو راهی شده است: یا خرید سیستم دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسی را لغو کند یا در قالب «قانون مواجهه با کشورهای متخاصم آمریکا از طریق تحریم ها» (ابزار واشنگتن برای واداشتن کشورها به همکاری) تحریم هایی متقبل شود.
ترکیه نیز با اولتیماتوم مشابهی مواجه شده است: بر این اساس این کشور یا باید از خرید سیستم اس ۴۰۰ انصراف دهد  (چیزی که گفته می شود آنکارا تمرکز خود را بر انجام آن قرار داده است) وگرنه دسترسی خود را به برنامه خرید جت های جنگنده اف ۳۵ از دست خواهد داد. این تهدید روز سه شنبه از سوی کاترین ویلبارگر  دستیار فعال وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین الملل تکرار شد. آنکارا تاکنون حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار  برای خرید این جنگنده های بسیار گرانقیمت آمریکایی سرمایه گذاری کرده است، اما با توجه به اینکه قرار است تعداد زیادی از قطعات این جنگنده ها درترکیه ساخته شود، این سئوال هنوز بی جواب است که کدام کشور بازنده بزرگ تری خواهد بود.
از طرف دیگر اتحادیه اروپا اگر تلاش کند با استفاده از مکانیسم بشردوستانه غیردلاری خود برای دورزدن تحریم های آمریکا روابط تجاری با ایران برقرار کند، تمام کشورهای عضو آن ممکن است در معرض مجازات قرار گیرند.  گفته می شود کشورهای عضو اتحادیه اروپا که به سختی برای انعقاد قرارداد اتمی سال ۲۰۱۵ با تهران کارکرده اند، مکررا با همکاری خود موافقت کرده اند، اما این آمادگی را ندارند که به خواست ترامپ دست از تجارت با تهران بردارند. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه شنبه تهدید کرد که آمریکا این کشورها را در قالب قانون مواجهه با کشورهای متخاصم از طریق تحریم ها  مورد تحریم قرار خواهد داد.
کوبا این سپربلای نویافته دولت ترامپ برای مقابله با حرکت های سوسیالیستی، خواستار حمایت از نیکولاس مادورو رئیس جمهورونزوئلا شده است.  مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در دیدار روز سه شنبه خود از کانادا گفت که اوتاوا باید به «نفوذ منفی» هاوانا بر امور کاراکاس پایان دهد، گرچه نخست وزیر کانادا جاستین ترودو طی مخالفتی کم رنگ گفت که کوبا می تواند «نقش مثبتی» در حل بحران ونزوئلا ایفا کند.
۳۲ کشور(با احتساب ۲۸ عضو اتحادیه اروپا) تنها در یک روز هدف قلدری، تهدید یا تحریم آمریکا قرار گرفته اند. اقدامی که به اندازه چندین سال اعمال دیپلماسی قایق توپدار ارزش دارد و با امضای «یا راه من یا راه خروج» به سبک ترامپ، در چند ساعت شلوغ تلنبار شده اند.
تقریبا شکی نیست که اشاره به ایران (که «تقریبا حتمی است» پشت حملات اخیر به نفتکش ها در نزدیکی خلیج فارس قرار داشته)، چین (که هنوز «جسارت» خرید نفت ایران را به خود می دهد)، روسیه (که «احتمالا» آزمایش های هسته ای کم شدت را از سر گرفته است) و ونزوئلا ( که برکناری رئیس جمهور منتخب آن تنها نتیجه مورد قبول واشنگتن از گفتگو با اپوزیسیون است که مدت ها در انتظار آن بوده)  اقدام بعدی آمریکا خواهد بود. به سختی پیش می آید هفته ای بگذرد و دولت ترامپ نیم دوجین اتهامات و تهدیدات را علیه یکی یا تمام این کشورها مطرح نکند و بر همین منوال، این هفته نیز دولت ترامپ سخت در تلاش بوده است.
نفوذ آمریکا که در طول چندین دهه ایجاد شده غیرقابل انکار است: حتی اگر کشورهای متخاصم با این کشور به دلار آمریکا متکی و مسلما درتیررس پایگاه های نظامی فراوان این کشور در سراسر جهان قرار داشته باشند. ترامپ و محفل درونی تندروی او بیشتر از هر کسی مایل به هزینه کردن  این اعتبار برای عتاب و خطاب با هر کسی که در این صف جای دارند هستند.
در سناریوی بدترین حالت، ترامپ در حال کشاندن جهان به ورطه جنگ هایی ویرانگر است. در بهترین حالت او در حال هدر دادن این نفوذ است و دارد به متحدان و رقبای خود به یکسان نشان می دهد که یک جدایی  می تواند تنها راه خارج شدن از این رابطه سوء استفاده گرانه باشد.
نویسنده: راشا تودی
منبع: yon.ir/sJal5

انتهای پیام. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *