اولین، زیباترین و مهجورترین موزه تهران

مجله فارس پلاس؛ معصومه اصغری: در واقع موزه هنرهای ملی نشانی سر راستی ندارد. اگر به کسی بگوییم در کنج محوطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین و فاخرترین موزه تهران کز کرده است نشانی راه دستی داده‌ایم، با این حال  اگر راه‌تان را  به سمت خیابان کمال الملک در میدان بهارستان هم کج کنید  و از مقابل ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بگذرید، بعید است به راحتی بتوانید ساختمان موزه هنرهای ملی را پیدا کنید. در تمام طول این سال‌ها دغدغه منیر دارایی به عنوان راهنما و مدیر موزه در این راستا بوده که مردم را با دیدنی‌های این موزه آشنا کند و دانش آموزان را با بازدید از آثار استادان هنرهای ملی تهران قدیم سر ذوق آورد.

 

ملاقات با هنرهای ملی

ساختمان این موزه در  دوره فتحعلی شاه قاجار با کاربری حوض خانه باغ شاهی ساخته شد. پس از مدتی این حوض از وسط عمارت برداشته شد ولی گچ‌بری‌هایی که از دوره قاجار بر دیوارهای این موزه به یادگار مانده از آثار معماران نازک‌کار آن دوره است. این مکان فرهنگی اکنون در محوطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و به همین دلیل نسبت به موزه‌های دیگر تهران کمی مهجور مانده است. طرح بنای این حوض خانه به شکل بعلاوه با چهار شاه نشین بی در و پنجره است که به درون باغ راه داشتند. سقف گنبدی حوض خانه بر دوش ۴ ستون سنگی بنا شده است. بازدید کنندگان این مرکز فرهنگی با آثاری فاخری از هنرهای نگارگری، خاتم کاری، منبت‌کاری،کاشی کاری، پارچه بافی، میناکاری، قلم زنی و معرق ملاقات می‌کنند.

 

قول و قراری که پا برجا ماند

بیشتر این آثار چشم نواز موزه کار دست اساتید و شاگردان برجسته مدرسه صنایع مستظرفه است. روایتی هست که از قول و قراری بین این اساتید و شاگردان پرده بر می‌دارد. آن‌ها باهم در کارگاهی که با عشق در آن کار می‌کردند قرار گذاشتند هر اثری که زیباترین و بی‌نقص‌ترین بود را در محل کارگاه که بعد ها به موزه تبدیل شد نگهداری کنند تا کسی مالکیتی بر آن نداشته باشد و آن اثر متعلق به همگان شود. همین قول و قرار بود که  سبب پا گرفتن چشم‌نواز‌ترین موزه تهران شد. استاد محمد علی زاویه، مقینی تبریزی، علی مطیع، علی کریمی، علی درودی، عبدالله باقری، نصرالله یوسفی، احمد امامی آباده‌ای، محمد حسین صنیع خاتم، حسین کاشی تراش و حبیب الله طریقی از برجسته‌ترین اساتید و شاگردان نخستین مدرسه هنری تهران قدیم بودند که حالا آثار شان در این موزه گرد هم آمده است.

 

 

 

 

اینجا نخستین موزه کشور است

 از موزه هنرهای ملی به عنوان نخستین موزه تهران و ایران یاد می کنند. منیر دارایی می‌گوید این موزه خیلی زودتر از موزه ایران باستان پاگرفته و بی‌برو برگرد نام نخستین موزه پایتخت و کشور بر روی آن می‌نشیند: «تصور بسیاری از ما این است که نخستین موزه تهران، موزه ایران باستان بوده است. اما واقعیت این است که این موزه با فعالیت هنرمندانی که سعی در حفظ هنرهای فاخر ملی داشتند شکل گرفت. در واقع نوعی فعالیت داوطلبانه  که بر پایه رسالت هنری و هنرمند بوده باعث پا گرفتن این موزه شده است. موزه هنرهای ملی  در سال ۱۳۰۹ به بهره برداری رسیده است. بنابراین بی برو برگرد نخستین موزه ایران و تهران به حساب می‌آید.کمال الملک مدیر مدرسه صنایع مستظرفه بود. اتاق ایشان در درگاهی فعلی وزارت خانه قرار داشت و ایشان نظارت دقیقی بر کار شاگردان شان داشتند. در گذشته اینجا گوشه‌ای از باغ بزرگ نگارستان بود و بعدها با ساخت بناهای اداری ارتباط این قسمت با بخش‌های مرکزی این کوشک قاجاری بریده شد.»

 

احیای هنرهای فراموش شده

 خیلی‌ها موزه هنرهای ملی را فرزند مدرسه صنایع قدیمه و صنایه مستظرفه می‌دانند. در حالی که برخی از اساتید بر این باور هستند که تلاش برای ایجاد موزه این مدارس را به وجود آورده است. دارایی این طور تخمین می‌زند که هر دوی این مراکز هم‌زمان باهم شکل گرفته اند: «تا پیش از شکل‌گیری مدرسه صنایع مستظرفه به طور رسمی آموزشگاهی برای تربیت شاگردانی که علاقه‌مند به هنرهای ملی بودند وجود نداشت. این هنرها بیشتر در محافل خصوصی اساتید آموزش داده می‌شد.گاهی شاگردی سال‌ها و سال‌ها به خانه استادی رفت و آمد می‌کرد تا هنری را از او بیاموزد و خودش به درجه استادی برسد. روایتی هست که  روزی آتاترک رضا خان را به یک مدرسه طراحی قالی می‌برد، او در آنجا استادی را می‌بیند که سخت مشغول آموزش به شاگردان مشتاق یادگیری‌اش است. رضاخان درباره او می‌پرسد و او خودش را استاد طاهرزاده بهزاد معرفی می‌کند. رضاخان که متوجه می‌شود او ایرانی است از او می‌پرسد اینجا چه می‌کنی و استاد می‌گوید به دعوت شخص آتاترک به ترکیه آمده تا هنر طراحی قالی را به هنرجویان ترک آموزش دهد. رضاخان تازه آنجا متوجه می‌شود که این استاد گوهری است که اجنبی‌ها خواهان آن شده‌اند. او را به ایران بر می‌گرداند و در مدرسه صنایع مستظرفه اتاقی به او می‌دهد و امر می‌کند که به هنرجویان ایرانی درس بدهد» کارشناس موزه هنرهای ملی می گوید استاد طاهر زاده بهزاد پس از دیدن آثار و کارگاه های صنایع قدیمه و مستظرفه تصیمم می گیرد همه هنر های ملی را با هم احیا کند:«مدرسه و موزه با هم شکوفا شدند و نام‌شان بر سر زبان‌ها افتاد. استادان طراز اول و مشهوری در نخستین مدرسه هنر تهران قدیم که همان مدرسه صنایع قدیمه و صنایه مستظرفه بود فعالیت می‌کردند که شهرت ویژه‌ای به آن داده بودند»

 

به هر کسی استاد نمی‌گفتند

دارایی لبخندی به لب می‌نشاند و با کنایه‌ای شیرین یادمان می‌اندازد در تهران قدیم برای هر کسی واژه استاد را به کار نمی‌بردند: «کلمه استاد در آن دوران حرمت بسیار زیادی داشت. به هر کسی استاد نمی‌گفتند. مثل حالا نبود که هر کس مدرکی داشته باشد و با دو ساعت درس داده و نداده لقب استادی به خود بگیرد. سال‌ها رنج و مرارت در این لقب نهفته بود. اصلا وقتی شما نگاهی به آثاری که حالا در موزه است بیندازید به سادگی متوجه می شوید که من از چه نوع صبر و تحمل دشواری در راه آموختن هنر حرف می‌زنم. آن زمان از خود اساتید برای جذب این مدرسه آزمون گرفته می‌شد و همین سختگیری در سال‌های پس از آن موجب تربیت شاگردانی شد که بعدها با آثار خیره کننده‌شان موجب راه اندازی موزه هنرهای ملی شدند»

 

موزه‌ها خانه مردم هستند

مگر می‌شود سال‌ها دمخور این آثار فاخر باشی و دستی به آتش هنر نبری؟ منیر دارایی  در هنر نگارگری به درجه استادی رسیده و از شاگردان بنام استاد محمد تجویدی بوده است. دغدغه این روزهای خانم دارایی این است که بازدیدکنندگان موزه بیشتر از این هنرها بدانند. او می‌گوید همیشه عرضه و تقاضا کنار هم می‌نشینند و معنا پیدا می‌کنند. اینجا متاسفانه باید حرف‌هایی بزنم که در طول این سه دهه از دردهای مشترک من و کسانی بوده که دغدغه فرهنگ را داشته‌اند:«هنوز اساتید بنامی به این موزه رفت و آمد دارند. متاسفانه کمتر تقاضایی برای همنشینی با این اساتید داشته‌ایم. تمام تلاش ما این بوده که آن‌ها و هنر دست‌شان را به نوجوان‌ها و جوان‌ها معرفی کنیم. اما متاسفانه یک تنه از پس این کار برنمی‌آییم. نظام آموزشی ما کار زیادی با موزه‌ها و هنرهای ملی و فرهنگی ندارد. البته از مدارس خیلی بازدید کننده به موزه می‌آیند اما این کافی نیست. ما باید درس‌هایی داشته باشیم که فرزندان‌مان را نسبت به این هنرها و اساتید دغدغه‌مند کنیم. موزه‌ها خانه این بچه‌ها و همه مردم شهر هستند. چون آثاری که در آن‌هاست به همه مردم تعلق دارد ولی متاسفانه این دغدغه‌ها کمی بین ما کمرنگ شده است.

 

خارجی‌ها اساتید ما را بهتر می شناسند

موزه هنرهای ملی با همه مهجور بودنش گاهی میزبان گردشگران خارجی می‌شود. دارایی می‌گوید خیلی از آن‌ها شیفته هنرهای بومی و ملی ما هستند و با آگاهی قبلی پا به اینجا می‌گذارند: «برخی از گردشگران خارجی با دقت بیشتری از اشیای این موزه دیدن می‌کنند. فرق آن‌ها با بازدید کننده داخلی این است که با آگاهی به موزه می‌آیند. آن‌ها دقیقا می‌دانند قرار است اثر دست چه استادی را ملاقات کنند. خیلی عجیب است. من بسیار منقلب شدم وقتی که دیدم ایتالیایی‌هایی که برای بازدید اماکن گردشگری به تهران آمده‌اند استاد ابوالحسن صدیقی را می‌شناسند. مجسمه سازی که کمتر دانش آموز و دانش جوی ایرانی می‌داند مجسمه میدان فردوسی از آثار برجسته اوست. خب این خیلی برای من تکان دهنده بود. امیداوارم روزی فرا برسد که بازدیدکنندگان ما هم با آگاهی قدم به اینجا بگذارند و خودشان با اطلاعاتی که دارند  راهنمای توریست‌ها شوند»کارشناس موزه هنرهای ملی می‌گوید توصیه‌ای همیشگی برای دانش آموزانی که مهمان موزه می‌شوند دارد: «من همیشه به دانش آموزانی که برای بازدید به موزه می‌آیند سفارش می‌کنم برای یادگیری زبان انگلیسی همت کنند. این زبان حالا زبان مشترک همه ملیت‌ها شده است. ما باید به این زبان تجهیز شویم تا بتوانیم با استفاده از آن پای گردشگران را به کشورمان باز کنیم و آن‌ها را به سفیری برای تبلیغ هنرها و هویت ملی‌مان تبدیل کنیم. موزه‌ها تنها جایی برای بازدید از اشیای زیبای قدیمی نیستند. در این اماکن می‌شود صلح را به جهان هدیه کرد و انسانیت انسان را ارتقا داد.»

 

 

مسیرهای دسترسی

ایستگاه متروی بهارستان فاصله کمی با موزه دارد. با خروج از این ایستگاه و اندکی پیاده روی در خیابان کمال الملک به درب اصلی ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رسید.

 

بهای بازدید از موزه

در دسته‌بندی بازدید از بناهای تاریخی موزه هنرهای ملی جزو ارزان قیمت‌ترین‌ها قرار گرفته است. شما پرداخت  ۲ هزار تومان می‌توانید از این موزه و اشیای فاخر آن دیدن کنید.

 

زمان بازدید از موزه

این بنای تاریخی در روزهای تعطیل فعالیتی ندارد. علاقه‌مندان از ساعت ۸ تا ۱۶ می‌توانند برای بازدید به این موزه مراجعه کنند.

 

دیدنی‌های اطراف موزه

باغ نگارستان، مسجد سپه سالار، مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی و موزه مجلس همسایه‌های موزه هنرهای ملی هستند و بعد از بازدید از آن می‌توانید با پرداخت بهای اندکی مهمان این اماکن تاریخی و گردشگری  شوید.

 

انتهای پیام//

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *