لطفا تيراندازى كنيد!

گروه تفریح و نشاط؛ معصومه اصغری:دو گلوله داخل اسلحه دولول قرار می‌دهید. این یعنی شما تنها دوبار فرصت شلیک دارید. اینجا همه سکوت را بی‌هیچ هشداری رعایت می‌کنند. نگاه داور و تماشاگران به هدف و سر لوله اسلحه شما دوخته شده است. هیجان تمام وجود شما را فرا می‌گیرد اما باید  تمرکز و آرامش خود را حفظ کنید. داور سوت می‌زند و بشقاب پرنده به پرواز در می‌آید. هدف پروازی شما منتظر نشانه‌گیری شما نمی‌ایستد. باید تمام ذهن خود را برای لحظه‌ای خالی کنید و روی هدف متمرکز شوید، سپس به سرعت نشانه سر اسلحه را  کمی جلوتر از مسیر حرکت هدف پروازی قرار دهید. ثانیه‌ها زودتر از تصورات شما حرکت می‌کنند. هیجان به اوج می‌رسد. ماشه را که بچکانید تیراندازی شما محک زده شده است. با این ورزش مهیج می‌توانید  تمرکزتان را به طور چشمگیری بالا ببرید. تیراندازی رشته‌های مختلفی دارد که در این گزارش سعی در معرفی کوتاه آن‌ها داریم.

 

تیراندازی با تفنگ بادی

 تیراندازی با تفنگ بادی نسبت به بقیه رشته‌های دیگر تیراندازی راحت‌تر است. به شما تعدادی ساچمه فلزی داده می‌شود. باید در ابتدا اهرمی که زیر اسلحه قرار دارد را بکشید و سپس ساچمه را داخل اسلحه قرار دهید. پس از قرار دادن ساچمه، اهرم را به سمت بالا فشار دهید تا سر جای خود قرار گیرد. حالا اسلحه آماده شلیک است. در مقابل شما یک سیبل سیاه و سفید وجود دارد. در مرکز سیبل دایره‌ای شکل یک نقطه سیاه وجود دارد و شما باید نشانه سر اسلحه را روی آن قرار دهید. در این لحظه تنها کافی است ماشه را فشار دهید تا گلوله ساچمه ای به سمت هدف حرکت کند.

 

شلیک به سمت اهداف پروازی

اهداف پروازی نام رشته‌ای دیگر در ورزش تیراندازی است. در این رشته به شما یک اسلحه دو لول داده می شود که شما می‌توانید دو گلوله استوانه‌ای شکل درون آن قرار دهید. جنس بدنه این گلوله‌ها پلاستیکی است و درون آن تعداد زیادی  ساچمه  ریز از جنس فلز قرار دارد. در ابتدا مثل رشته تنفگ بادی باید اهرم زیر اسلحه را بکشید و سپس گلوله‌ها را داخل آن قرار دهید. وقتی که آماده شلیک شدید یک بشقاب پرنده توسط دستگاهی به پرواز درمی‌آید. در این لحظه کافیست نشانه سر اسلحه را در مسیر حرکت بشقاب پرنده قرار داده و سپس ماشه را فشار دهید. این اسلحه دو ماشه دارد و اگر گلوله اول به هدف برخورد نکرد شما باید به سرعت، دوباره نشانه‌گیری کنید و سپس ماشه دوم را فشار دهید.

 

مثل یک کماندار

تیر و کمان هم یکی دیگر از رشته‌های ورزش تیراندازی به حساب می‌آید. تیراندازی با کمان  نسبت به  رشته‌های دیگر تیراندازی آموزش پیچیده‌تری دارد. اگر در رشته‌های دیگر تمرکز و آرامش از اصول  مهم و تاثیر گذار باشند در تیراندازی با تیر و کمان علاوه بر تمرکز و آرامش،  قدرت بدنی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که در این رشته قدرت اسحله شما تیر را به سمت هدف پرتاب نمی‌کند بلکه نیروی بازوان شما این کار را انجام می‌دهد. در این رشته شما تیر را داخل کمان قرار می‌دهید و سپس انتهای تیر را با قدرت می‌کشید. در این مرحله باید نشانه سر کمان را روی دایره زرد رنگ وسط سیبل قرار دهید. رتبه شما با جایی که تیر در سیبل فرود می‌آید محاسبه می‌شود.

 

از مبتدی تا حرفه ای

«حسین زین العابدین» مدیر باشگاه شهید کلاهدوز می‌گوید شرایطی تعبیه شده  تا همه افراد بتوانند هم به صورت حرفه‌ای و هم به طور تفریحی از این باشگاه تیراندازی در رشته‌های مختلف استفاده کنند. افرادی که قصد دارند به صورت حرفه‌ای این ورزش را دنبال کنند باید در ابتدا به باشگاه بروند و اقدام به ثبت نام کنند. در حال حاضر تنها خانم‌ها می‌توانند در کلاس‌های آموزشی  رشته تیر و کمان ثبت نام کنند اما برای دیگر رشته‌ها آقایان هم مجاز به ثبت‌نام هستند. افرادی هم که تنها دوست دارند به صورتی تفریحی از این باشگاه استفاده کنند کافی است قبل از حضور سانس مورد نظر خود را رزرو کنند. علاقه‌مندان به رشته تیرو کمان می توانند شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۸:۳۰ از این باشگاه استفاده کنند. علاقه‌مندان به رشته های  تفنگ بادی و اهداف پروازی هم می‌توانند برای استفاده از باشگاه از ساعت ۹ تا ۲۱  روز های شنبه تا چهارشنبه به  این مجموعه   مراجعه کنند.

 

اول ایمنی بعد ورزش

اگر مبتدی هستید غم به دل‌تان راه ندهید. در باشگاه‌های تیراندازی قبل از هر کاری به شما آموزش‌های اولیه  داده می‌شود تا شما با شیوه کار با اسلحه و کمان آشنا شوید. تیراندازی یکی از رشته‌های پر خطر محسوب می‌شود. با کوچکترین اشتباه ممکن است هم به خود ورزشکار و هم به افراد حاضر در محل ، آسیب‌های جدی وارد شود. به همین دلیل حساسیت‌های زیادی در این باشگاه‌ها در خصوص رعایت نکات ایمنی وجود دارد و تمامی این نکات قبل از شروع تیراندازی به ورزشکاران آموزش داده می‌شود. خوشبختانه رقابت‌های تیراندازی سن و سال نمی‌شناسد و ورزشکاران آماده و حرفه‌ای این رشته تا میانسالی می‌توانند در مسابقات بین‌المللی حاضر شوند. با کمک مربیان مجرب این باشگاه می‌توانید دوره‌های مختلف حرفه‌ای شدن در این رشته مهیج را پشت سر بگذارید. در صورت موفقیت در پایان رساندن این دوره‌ها مربیان باشگاه با معرفی‌نامه‌ای شما را به فدراسیون کشوری تیراندازی معرفی کرده و زمینه ورود به رقابت‌های مختلف استانی و کشوری را برای‌تان مهیا می‌کنند. برای ثبت نام در رشته تفنگ بادی حداقل سن ۱۵ سال اعلام شده است و برای ثبت نام در رشته تیرو کمان باید ۱۸ سال داشته باشید.

 

یک مسابقه هیجان انگیز

در حال حاضر در این باشگاه‌ها مسابقات تیراندازی برگزار نمی‌شود اما شما می‌توانید به صورت گروهی و حتی دو نفره به این باشگاه مراجعه  و یک مسابقه هیجان انگیز برگزار کنید. در رشته‌های تیر و کمان و تفنگ بادی برنده کسی خواهد بود که تیر و یا ساچمه را به مرکز سیبل بزند. در رشته اهداف پروازی هم کسی برنده خواهد بود که تعداد بیشتری بشقاب پرنده را با گلوله بزند. البته علاقه‌مندان می‌توانند به صورت گروهی هم مسابقه برگزار کنند. برگزاری مسابقه، جذابیت و هیجان تیراندازی را چند برابر خواهد کرد. البته یادتان باشد که این ورزش به سکوت و تمرکز نیاز دارد. هر نوع هیاهویی در محیط این باشگاه ممنوع است. این ورزش دراقع تمرین تمرکز نیز به حساب می‌آید. بنابراین اگر به شکل گروهی هم به این باشگاه مراجعه می‌کنید باید قوانین را رعایت کنید.

 

چه قدر باید هزینه کنیم؟

هزینه‌های استفاده از امکانات مجموعه‌هایی که زیر نظر شهرداری یا فدراسیون‌ها هستند نسبت به دیگر باشگاه‌های تیراندازی کم‌تر است.  ورزشکاران برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی هر سه رشته برای هر  ۱۲ جلسه مبلغ ۲۲۰ هزار تومان باید پرداخت کنند.  همان طور که گفته شد علاقه‌مندان مبتدی این ورزش  می‌توانند به صورت تفریحی هم از این مجموعه‌ها استفاده کنند. برای هر پرتاب و شلیک در رشته‌های مختلف تیراندازی باید بین هزار و پانصد تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه بپردازید.

 

خانواده‌ها تخفیف می گیرند 

 حسین زین العابدینی مدیر باشگاه تیراندازی می‌گوید: « تعداد زیادی از مراجعین این مجموعه گروه‌های دانش آموزی و دانشجویی هستند. اگر از طرف مدارس و یا دانشگاه به صورت گروهی به این باشگاه مراجعه کنند ما به آنها تخفیف‌های ویژه‌ای اختصاص می‌دهیم. البته ما برای افراد عادی هم که به صورت گروهی به مجموعه ما مراجعه می‌کنند تخفیف‌هایی در نظر گرفته‌ایم تا افرادی که پایبند خانواده و تفریحات سالم هستند  بتوانند با هزینه‌ای کم از امکانات این مجموعه استفاده کنند.»

 

چه وسایلی به همراه  داشته باشیم؟

داشتن لباس و کفش مناسب از الزامات هر ورزش محسوب می‌شود پس بهتر است هنگامی که به این باشگاه می‌روید لباس مناسب همراه خود داشته باشید. اگر قصد دارید به صورت تفریحی از این مجموعه استفاده کنید نیازی نیست با صرف هزینه زیاد وسایل ایمنی ورزش تیراندازی را خریداری کنید چرا که مربیان  باشگاه این وسایل را در اختیار شما قرار می‌دهند.  از وسایل ایمنی در تیراندازی با اسلحه می‌توان به گوشگیر و عینک اشاره کرد. صدای ناشی از شلیک گلوله بسیار زیاد است و پس از شلیک امکان دارد گرد و غبار وارد چشم‌تان شود. در رشته تیر و کمان هم کتف بند که روی سینه قرار می‌گیرد از وسایل ضروری محسوب می‌شود. زمانی که زه رها می‌شود برخوردی با سینه خواهد داشت و اگر کتف بند نداشته باشید این ضربه ممکن است باعث  ایجاد زخم  در ناحیه سینه  شود. کتف‌بند مانع از به وجود آمدن چنین آسیب‌هایی می شود.

 

کدام ورزشگاه‌ها مناسب حضور خانواده‌ها هستند؟

اگر قصد دارید این ورزش مهیج را به همراه اعضای خانواده‌تان تجربه کنید، این ورزشگاه‌ها انتخاب مناسب‌تری خواهند بود:

 

باشگاه تیراندازی پاس: شهرک اکباتان، فاز ۳

باشگاه تیراندازی ۲۲ بهمن : تهران پارس،بلوار احسان ،کوچه ۱۲ غربی ،پلاک ۳۱

باشگاه تیراندازی پیروزی: انتهای خیابان پیروزی، نبش خیابان سی متری نیروی هوایی

باشگاه تیراندازی نصر: بالاتر از میدان بهارستان، روبه روی بیمارستان طرفه، سازمان ورزش جوانان

باشگاه سرخه حصار: بوستان جنگلی سرخه حصار، مجتمع ورزشی ویلا ورزش

 

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *