پاتوق‌ ۷۰ ساله تهرانی ها + فیلم

گروه تفریح و نشاط؛ معصومه اصغری: میدان راه آهن مثل همیشه پاخور مسافران قطار وکارگرهای روزمزد است. در روزگاری نه چندان دور گوشه و اطراف این میدان فراخ را مغازه های لقمه فروشی قرق کرده بودند. حجره هایی که در بساط پذیرایی ازمشتری های شان غذای های دم دستی مثل نیمرو، املت و لقمه کباب تابه ای وگاهی اشکنه وعدسی و آبگوشت بزباش پیدا می شد. بیشتر وقت ها در این مغازه های تنگ و باریک جایی برای نشستن نبود. این طور وقت ها وقتی مسافری از راه می رسید و می خواست خستگی را از تنش کم کند و غذایی حسابی بخورد او را به قهوه خانه آذری راهنمایی می کردند. قهوه خانه ای که از سال ۱۳۲۷ در شمال میدان راه نشسته و هنوز که هنوز است مشتری های تاق و جفت خودش را دارد .

 

 

 

 

هویتی که حفظ شد

در راکه باز می کنی، دخلدان درست کنار دست چپت قرار دارد. طولی نمی کشد که بساط دار با لباس ساده سنتی از راه می رسد و با خوش آمد ما رابه سمت تخت های چوبی فرش شده راهنمایی می کند.با نگاه به چهره های پهلوان های تهران قدیم از تالارکوچک میگذریم .از میان این قاب ها  پهلوان سیدحسین رزاز و پهلوان اکبر خراسانی چهره های آشنا تری برای مان دارند. بعد از گذر از بازوی اصلی به تالار سرپوشیده قهوه خانه می رویم. روی تخت هایی که پشتی های طرح عشایری دارد می نشینیم. نصرالله حدادی مورخ تهران می گوید اینجا یکی از قهوه خانه هایی است که متولیان آن موفق به حفظ اصالت و هویت های آن شده اند :«قهوه خانه های تهران قدیم با قهوه خانه های امروزی زمین تا آسمان توفیر داشتند. دورهمی ها درقهوه خانه ها برمدار مشکل گشایی بود. مردان آن روزگار به خوبی با درد های همسایه های شان آشنا بودند .اگر کاسب یا بازاری زمین می خورد با راه انداختن مراسم گلریزان دوباره او را به حجره اش بر می گرداندند و این کار را مرام اهل بیت (ع) می دانستند.

 

وقتی درقهوه خانه هاگره گشایی می شد

روی دیوار شمایلی از مولا علی (ع) نصب شده است وگوشه وکنار تالار فراخ قهوه خانه توق ها با قامت بلندشان نظر هر تازه واردی را به خودشان جلب می کنند. حدادی می گوید قهوه خانه های اصیل با یاد و نام اهل بیت (ع) گره خورده بودند:«کلمه پاتوق درهمان سال ها و درقهوه خانه ها شکل گرفت. مردم پای همین توق ها می نشستند. از حال هم با خبر می شدند و در کنار گفت وگو های شان باری از دوش کسی که مشکل داشت برداشته می شد.»

 

بنگاه هایی برای کاریابی

قهوه خانه ها یک جورهایی نقش بنگاه های کاریابی امروزی را هم ایفا میکردند:« قهوه چی ها و بساط دارهای قهوه خانه هاحافظه خوبی داشتند. مشتری ها را به نام می شناختند و از کار و بارشان با خبر بودند. اگر کسی به دنبال کارگر گچ کار می گشت باید به قهوه چی ها مراجعه می کرد تا کارش راه بیفتند. به همین دلیل قهوه خانه ها محل رجوع کسانی که به دنبال کار می گشتند نیز بود.

 

گوش سپردن به نقل نقال

در تالار اصلی قهوه خانه آذری تابلوی رنگ و روغنی از هفت خان رستم روی دیوار های آجر بهمنی سال هاست نظاره گر مشتری های پاسوز این تخت های چوبی شده است. سبک نقاشی قهوه خانه ای و به آثار استاد حسین قوللر آغاسی نزدیک است حدادی می گوید مرشد برزو سال ها دراین قهوه خانه نقالی کرده است :«مردم شنیدن داستان های شاهنامه را دوست داشتند و فضای قهوه خانه ها سخت پا می داد که دور هم بنشینند و به داستان های پر از تعلیق شاهنامه گوش دهند و رسم زندگی و جوانمردی یاد بگیرند. در کنار نقاشی های شاهنامه پرده های دیگری مانند نبرد جانانه ۷۲ تن در مقابل لشگر اشقیاء بسیارمحبوب بود. این پرده خوانی ها درماه های محرم و صفر و رمضان قوت بیشتری به خود می گرفت و گاهی همپای نقل نقال از ذکر مصیبت اهل بیت جماعتی شروع به سوگواری برای مظلومیت شهدا و اسیران کربلا می کردند.»

 

ترنا بازی در قهوه خانه ها پاگرفت

مردمی که حوصله شان از روزمرگی سر رفته بود مهمان قهوه خانه ها می شدند. در کنار نقالی برای سرگرم شدن به بازی هایی متوسل می شدند که دو تا سه نفره انجام می شد. ترنا یا همان بازی شاه و وزیر بیشتر در شب های ماه مبارک رمضان طرفدار داشت. مردم بعد از افطار دور هم جمع می شدند و این بازی مهیج ۳ نفره را تماشا می کردند.»

قهوه  خانه آذری یکی از آن قهوه خانه هایی بود که در سال ۱۳۷۲ به واسطه پیشینه و قدمتش توسط شهرداری مورد مرمت قرار گرفت. با وجود این که آذری در یکی از مناطق جنوبی قرار گرفته است همه روزه مشتری های ثابتی از گوشه و کنار شهر مشتری دیزی معروف  و چای دیشلمه آن می شوند.

 

 

یک ویژگی منحصر به فرد

بیشتر سفره خانه های پایتخت در زیرزمین مراکز تجاری قرار گرفته اند. به دلیل داشتن پله های متعدد بیماران و سالمندان و خانواده هایی که کالسکه همراه دارند قید  غذا خوردن و دور همی در این سفره خانه ها را می زنند. آذری جزو معدود سفره خانه هایی است که در آن از پلکان خبری نیست و این برای آن هایی که پای پله نوردی ندارند خوشایند است.

 

مسیرهای دسترسی

برای رفتن به سفره خانه آذری باید به میدان راه آهن بروید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این قهوه خانه ایستگاه متروی میدان راه آهن است که یکی از ایستگاه های خط ۳ متروی تهران به حساب می آید .ایستگاه متروی منیریه و چهارراه ولیعصر هم فاصله زیادی تا این قهوه خانه ندارند. با استفاده از اتوبوس های خط میدان راه آهن – تجریش هم می توانید خودتان را به این سفره خانه برسانید. قهوه خانه آذری در میدان راه آهن و ابتدای خیابان ولیعصر قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *