تحلیلگر اسپانیایی: اروپا اگر قادر به انجام تعهداتش نیست از برجام خارج شود

خبرگزاری فارس؛ گروه دیگر رسانه ها: «لوئیس فرناندز»، کارشناس اسپانیایی در خصوص اقدامات برجامی ایران و لزوم توجه جدی طرف مقابل برجام به تعهداتش به خبرنگار مهر گفت: ایران بیش از این حاضر نخواهد بود به طور یک طرفه به تعهدات این توافق بین المللی پایبند بماند، توافقی که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۵+۱ منعقد گردید. صبر و تحملی که ایران از روی استراتژی در بحث برجام از خود نشان داده است، دیگر به پایان رسیده است.

این تحلیلگر سیاسی و مخاطب رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما افزود: این درحالی است که کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان، انگلیس طی نشستی در وین اعلام کردند «اینستکس» به راه افتاده و اولین انتقال کالا از طریق این مکانیسم به ایران در حال انجام است. با این حال ایران تاکید دارد مکانیسم تبادل تجاری با اروپا می بایست بحث فروش نفت این کشور را نیز شامل شود و نباید تنها به کالاهای اساسی نظیر دارو و مواد غذایی محدود گردد.

فرناندز تاکید کرد: من گمان نمی کنم ایران از توافق هسته ای به طور کامل خارج شود، ولی بدون شک سطح تعهدات خود را کاهش خواهد داد. اگر اروپا نقش قابل توجهی در این رابطه اتخاذ نکند، ایران از انجام برخی تعهدات برجامی خود شانه خالی خواهد کرد. این چیزی است که در مفاد توافق هسته ای ایران آمده است که اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، دیگری این حق را خواهد داشت که سطح تعهدات خود را کاهش دهد و یا به طور کامل از توافق خارج شود. در این شرایط روسیه و چین می بایست سیاستی محکم تر در قبال اجرای برجام اتخاذ کنند. با کاهش سطح تعهدات ایران در قبال برجام باید دید در آینده امریکا و اروپا در سیاست های خود تغییری ایجاد خواهند کرد یا خیر. در صورت بازگشت آنها، ایران نیز به تعهدات خود عمل خواهد نمود. ایران تنها بخشی از تعهدات خود را کاهش خواهد داد و به طور کامل از توافق خارج نخواهد شد.

این کارشناسی سیاسی اسپانیایی با اشاره به اینکه «اینستکس» تا به امروز به اجرا در نیامده است، افزود: این به دلیل ترسی است که اروپا از اعمال تحریم های امریکا علیه این اتحادیه دارد و به نظر می آید اروپا قصد اجرای آن را به هیچ عنوان نداشته باشد. گفته می شود که قرار است این مکانیسم تنها به کالاهای اساسی نظیر دارو محدود گردد. اگر این مکانیسم عملی شود بسیار مثبت و مثمرثمر خواهد بود به شرط آنکه تمامی سازو کارهای مالی روابط اقتصادی ایران با اروپا را تامین کند و تنها به مقوله دارو و غذا محدود نگردد.

به گفته فرناندز؛ ایران خواهان آن است که اروپا نفت و سایر کالاهای صادراتی این کشور را خریداری کند و تنها راه اندازی یک مکانیسم مالی نمی تواند کافی باشد چرا که بنابر توافق هسته ای ایران می بایست از لحاظ اقتصادی از این توافق بهرمند شود، این درحالی است که تا کنون اروپا در عمل هیچ کار خاصی انجام نداده است. با این حال شاهد هستیم که دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته ای یعنی روسیه و چین، نفت و سایر کالاهای ایران را خریداری می کنند. مشکل اینجاست که اروپا هنوز هیچ گونه تصمیم قاطعی اتخاذ نکرده است و هنوز در بحث تحریم های ضد ایرانی واشنگتن قدرت مقابله با امریکا را ندارد و این مسئله جایگاه این اتحادیه را در بحث برجام متزلزل نموده است.

«فرناندز» با بیان اینکه فشارها و تهدیدات بسیاری از سوی آمریکا وجود دارد تا این مکانیسم مالی عملی نشود و هیچ رابطه اقتصادی با ایران برقرار نگردد، گفت: به نظر من در اینجا یا باید اروپا یک تصمیم قاطعانه اتخاذ کند یا تسلیم خواسته های امریکا شود که در آن صورت حضورش در توافق هسته ای ایران دیگر بی معنی و فاقد اعتبار خواهد بود و هیچ گونه نقشی در اجرای آن ایفا نخواهد کرد و این مسئله ایران را به سوی خروج از برجام ترغیب خواهد نمود. اگر به راستی اروپا می خواهد چنین چیزی رخ ندهد، می بایست در این رابطه موضعی فعال تر و جدی تر اتخاذ کند. به هر حال نمی تواند بدون مقابله با خواسته های امریکا به این امر نائل گردد.

به تصریح وی؛ چیزی که این روزها از ذهن اروپایی ها می گذرد، این است که دوران ریاست جمهوری ترامپ رو به پایان است و تنها یک سال باقی مانده است. ممکن است بعد از او رئیس جمهور دموکراتی روی کار آید که در مورد ایران موضع منطقی تری اتخاذ کند. از این رو اروپایی ها به دنبال آن هستند که زمان را طوری مدیریت کنند تا ترامپ از قدرت به کنار رود و در نهایت ببینند بعد از وی چه رخ خواهد داد.
منبع: مهر
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *