بازی کنید پولدار شوید + فیلم آموزشی

گروه تفریح و نشاط؛ مریم خوش‌نما: مونوپولی یکی از جذاب­‌ترین و پرطرفدارترین بازی­های فکری و گروهی در دنیاست که پیشینیه‌­ای نزدیک به صد سال دارد. سی‌ان‌ان در سال ۲۰۱۵ به مناسبت هشتادمین سال عمر بازی مونوپلی گزارشی منتشر کرده که در آن مدعی شده «بازی مونوپولی به ۴۷ زبان زنده دنیا ترجمه شده، در ۱۱۴ کشور بازی می‌شود و بیشتر از ۲۷۵ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است.» این آمار، خود نشان­‌دهنده جذابیت این بازی است. به طور کلی بازی­هایی که در آن پول یا اسکناس جابه جا می­‌شود، از هیجان بالایی برخوردار هستند. حال تصور کنید در تمام لحظات این بازی افراد در موقعیت­‌های خرید، فروش و اجاره ملک‌­های‌شان هستند و این مبادلات همواره هیجان بازی را تضمین می­‌کند.

 

هدف این بازی چیست؟

 هدف افراد در این بازی تبدیل شدن به ثروتمندترین شرکت­ کننده بازی است. اما از اهداف جانبی این بازی، می‌­توان به آشنایی بازی‌کنان با دنیای تجارت و مهارت در زمینه تبادلات پولی و ملکی اشاره کرد. در پایان بازی همه شرکت ­کنندگان به جز یک نفر ورشکست می­‌شوند و در واقع ثروتمندترین فرد بازی، برنده بازی است اما شما می‌­توانید یک زمان قراردادی بین خودتان تعیین کنید که بعد از اتمام زمان تعیین شده، دارایی­‌های هر فرد را جمع بزنید و به این شکل برنده بازی را مشخص کنید.

 

قاعده بازی 

در ایران شرکت­‌های مختلفی با نام‌های متفاوتی همچون ایروپولی، روپولی، عمو پولدار و … این بازی را به شیوه بومی و با ادبیات بومی ایرانی و با توجه به نام خیابان‌ها و محله‌های ایران تولید کرده‌­اند اما قوانین کلی در این بازی یکسان است. در فیلم زیر، دستورالعمل بازی به طور کامل شرح داده شده است.

 

 

 

چرا مونوپولی بازی مفیدی است؟

 هادی اسکندری، طراح باز‌‌‌ی­‌های رایانه‌­ای و معاون فرهنگی سابق بنیاد ملی بازی­‌های رایانه‌­ای در گفت‌وگو  با خبرنگارخبرگزاری فارس گفت: «از آن جایی که این بازی تلفیقی از استراتژی­‌های مبادله، مهارت خرید و همچنین مبتنی بر شانس است که کاملا برای بازی افراد خانواده و در سنین مختلف مناسب، هیجان انگیز و جذاب است. در واقع مونوپولی هم بر پایه مهارت­‌ها و هوش مالی است هم بر پایه شانس (زیرا این بازی تاس دارد و با تاس شروع می­‌شود).  این بازی برای وقت گذراندن والدین با فرزندان‌شان بسیار مناسب است، زیرا اقلا چیزی حدود دوساعت افراد خانواده را درگیر خودش می‌کند و تجربه و خاطره شیرینی در ذهن تک تک افراد شرکت کننده­ به جا می­‌گذارد. 

محوریت بازی بر این اساس است که شما باید بقیه افراد بازی ­کننده را ورشکسته کنید و خودتان ثروتمندترین فرد شوید. درست است که این نکته ممکن است کمی روحیه تعاون و همکاری را تحت تاثیر قرار دهد، اما در کنارش اقتصاد و امنیت سرمایه­‌گذاری را از سنین پایین به فرزندان آموزش می­‌دهد. مونوپولی همچنین مدیریت پول را در شرکت­ کنندگان افزایش می­‌دهد و دید مالی خوبی به بازی‌کنان می­‌دهد.»

 

حداقل زمان این بازی چقدر است؟

زمانی که هر دور بازی مونوپولی وقت می­‌گیرد، حداقل در حدود یک ساعت و نیم است. یکی از نقطه قوت‌های این بازی این است که در تمام طول بازی، افراد شرکت ­کننده در حال تعامل با یکدیگر هستند و تقریبا تا اواخر زمان بازی هیچ شرکت‌کننده‌ای از دور رقابت حذف نمی‌­شود. این بازی یک انتخاب بسیار عالی برای گذران وقت و سرگرمی افراد مختلف خانواده به صورت دسته‌جمعی است.

 

هزینه بازی

شرکت­‌های بسیار زیادی در کشورهای مختلف بازی مونوپولی را تولید کرده‌­اند. نسخه‌­های ایرانی این بازی نیز در کشورمان با تنوع زیادی تولید می‌­شود. نسخه‌­های خارجی و کلاسیک این بازی نیز موجود است. بنابراین بسته به ایرانی یا خارجی بودن، نوع و شکل و شمایل آن، قیمت­های متفاوتی دارد. این بازی در حال حاضر در فروشگاه­‌های کشورمان، از ۳۰ هزار تومان به فروش می‌­رسد و قابل تهیه است.

 

 انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *