لذت مطالعه در چاردیواری خانه ابوذر زمان

گروه تفریح و نشاط؛ معصومه اصغری: از پیچ شمیران که به کوچه نورمحمدی بپیچی عکس‌های جلال آل احمد و سهراب سپهری و هانیبال الخاص روی دیوار هنرستان  سرگرمت می‌کنند تا به بن بستی که خانه آیت الله طالقانی در آن قرار گرفته برسی. شکل و شمایل بیشتر خانه‌های کوچه هنوز دهه ۴۰ و ۵۰ را تداعی می‌کند. بعضی خانه‌ها هم نو نوار شده و قد و قامتی به هم زده و با شش هفت طبقه شان روی این کوچه باریک سایه انداخته‌اند. خانه آیت‌الله انتهای این گذر بن بست است و پیداست متولیان آن همه زورشان را زده‌اند تا از آن یک کتابخانه دلنشین درست و حسابی بسازند.

 

به گفته فرزندان آیت االله طالقانی این خانه از اوایل دهه ۳۰ محل سکونت ایشان و خانواده‌اش شده است. خانه حالا حسابی هیئت یک کتابخانه عمومی را پیدا کرده است. ساعت‌های ابتدایی صبح این کوچه و خانه تاریخی اش پاخور پشت کنکوری‌ها و پژوهشگرانی می‌شود که چند ساعتی خودشان را مهمان قرائتخانه جمع و جور اینجا می‌کنند. خانه هیئت زمانی را دارد که هنوز آجر چینی و گچ بری نقش اصلی را در تزیینات بیرونی و اندرونی ایفا می‌کردند. وارد دالان ورودی که می‌شویم چشم‌مان به راه پله می‌افتد که طارمی‌های ضخیم گچی رویش سوار است. مثل پا به سن گذاشته‌ها دست به طارمی می‌گیریم و به طبقه اول می‌رویم.

 

عکس‌های دوست داشتنی آیت الله طالقانی روی تمام دیوارهای خانه به چشم می‌خورد. می‌گویند هر عکسی روحی دارد و شمایلی درونی از صاحب عکس را نیز هویدا می‌کند. در بیشتر این عکس‌ها آقا در حلقه مشتاقانش است. با یک نگاه گذار هم می توان فهمید این گعده‌ها با حضور همه نوع طیفی پا می‌گرفته است. جوان ها، دانشجو ها، اهل حوزه، مبارزان، اعضای احزاب مختلف، زندانیان سیاسی و دوست و آشنا و فامیل و همسایه. همه در این عکس‌ها حضور دارند و مردم‌داری آقا را بیش از پیش به رخ بیننده‌شان می‌کشند.

 

طبقه اول خانه آیت الله طالقانی به مخزن کتاب های قدیمی و جدید تبدیل شده‌اند. بی‌اغراق با گشت زدن در ردیف قفسه‌های کنار هم ردیف‌شده این اتاق‌های تو در تو چشم تان به جمال کتاب های درجه یک و ترجمه های کمیابی از آن ها منور خواهد شد.کتاب‌هایی که مدت هاست تجدید چاپ نشده‌اند و ترجمه‌های موجود از آن‌ها که در بازار کتاب است چندان چنگی به دل نمی‌زند. اینجا کنار قفسه‌های پرو پیمان از کتاب میز مستطیل شکل بزرگی قرار گرفته تا مراجعان به راحتی بتوانند دور آن بنشینند و در این فضای دلنشین کتابی که قصد به امانت بردنش را دارند چند دقیقه‌ای تورق کنند. برخی از پژوهشگرانی که این خانه را برای مطالعه انتخاب کرده‌اند  پشت همین میز بی سر و صدا سر در صفحه‌های بی‌شمار کتاب‌های‌شان می‌برند و می‌توانند همزمان از چندین کتاب داخل مخزن استفاده کنند. این کتابخانه بیش از ۲۲ هزار جلد کتاب در زمینه‌های تاریخی، مذهبی، مبارزات سیاسی احزاب مختلف، هنری، رمان، داستان، زیست شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه دارد که با عضویت در آن می‌توانید هر هفته ۳ جلد از آن‌ها را به امانت ببرید.

 

قرائتخانه  خانم‌ها و آقایان در طبقه بالا قرار گرفته است. در این خانه که دیوارهای آن میزبان عکس‌هایی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر شده است، سرجمع ۷۰ نفر می‌توانند از ساعت ۸ تا ۲۱ به مطالعه بپردازند. پشت کنکوری‌های محله پیچ شمیران از مشتری‌های دائمی سالن قرائتخانه هستند. دانش آموزان و پشت کنکوری‌ها در این سالن دسترسی ساده‌ای به کتاب‌های کمک آموزشی و تست  انتشارات مختلف دارند و همین درس خواندن در این کتابخانه را برای‌شان به صرفه کرده است.

 

 

تعدادی از وسایل شخصی آیت الله طالقانی در ویترین هایی به نمایش گذاشته شده است. دستخط ،برخی از کتب، تعدادی از عبا و دستارها و نوشت افزار آقا از جمله این یادگارها هستند. اگر حتا قصد عضویت در کتابخانه را هم ندارید می‌توانید از این خانه دیدن کنید. شرکت در برنامه‌های جانبی کتابخانه طالقانی نیز رایگان و برای عموم آزاد است.

 

مراجعان کتابخانه اینجا را مثل خانه پدری‌شان دوست دارند. در حیاط پشتی خانه حوض کوچک چند طبقه‌ای قرار داده شده و اطراف آن نیمکت‌هایی برای نشستن گذاشته‌اند. برخی کلاس‌ها و کارگروه‌های آموزشی در همین فضای صمیمی برگزار می‌شود. برگزاری کلاس‌های داستان نویسی، خلاصه نویسی کتاب،کتاب داری حرفه ای، مسابقات کتابخوانی و همچنین برگزاری نشست‌ها و سمینارهای پژوهشی از برنامه های جانبی کتابخانه آیت الله طالقانی است.

 

کتابخانه آیت الله طالقانی در خیابان انقلاب، پیچ شمیران، خیابان نورمحمدی و بن بست آیت الله طالقانی قرار گرفته است. با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومان و ارائه کارت ملی می‌توانید عضون یک ساله این کتابخانه شوید. این کتابخانه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه نیز دایر است و به مراجعان خدمات ارائه می‌کند.

 

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به این کتابخانه، ایستگاه‌های دروازه دولت، پیچ شمیران، فردوسی و امام حسین (ع) هستند. با استفاده از اتوبوس‌های تندرو خیابان انقلاب و توقف در ایستگاه پیچ شمیران هم به سادگی می‌توانید خودتان را به این کتابخانه برسانید.

 

انتهای پیام /

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *